https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-rekultivovane-skladce-trineckych-zelezaren-pecuji-o-vcely
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na rekultivované skládce Třineckých železáren pečují o včely

18.7.2020 12:09 | TŘINEC (ČTK)
Rekultivovaná skládka s polem svazenky vratičolisté
Rekultivovaná skládka s polem svazenky vratičolisté
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Třinecké železárny
Hutní společnost Třinecké železárny (TŽ) změnila bývalou skládku odpadu v blízkosti svého areálu na travnatou plochu s různými druhy rostlin a nově i se dvěma úly pro včely. Rekultivovaná skládka o rozloze necelých 14 hektarů má přispět ke zlepšení životního prostředí v regionu.
 

K podpoře biodiverzity v okolí železáren se firma zavázala v dobrovolné dohodě, kterou uzavřela v roce 2014 s ministerstvem životního prostředí a Moravskoslezským krajem. "Včely jsou příkladem toho, jak je v přírodě vše propojené, a že je potřeba ji chránit. Rozhodli jsme se proto dva včelí úly instalovat na zrekultivované části skládky, která se po letech znovu proměnila v krásný přírodní prostor," uvedl výrobní ředitel Třineckých železáren Česlav Marek.

Kromě úlů se v místě vyskytuje ještě čmelákovník, ježkovník a uprostřed zahrady ředitelství, přímo v areálu železáren, také další úl.

Skládka vznikla v roce 1981. Svážel se na ni především stavební, průmyslový a zčásti i komunální odpad z Třince. Přibližně čtvrtina skládky byla zrekultivována už v roce 1990. Od té doby se ve druhé části skládky, velikostí přesahující 11 hektarů, začaly ukládat pouze inertní odpady. To jsou například cihly, nerecyklovatelné sklo nebo beton. Jsou to odpady, které nepodléhají biologickému rozkladu a nejsou nebezpečné.

Ukládání odpadů bylo i na této části ukončeno a plocha byla rekultivována. V roce 2015 využily TŽ pro technické zabezpečení skládky 185 000 tun zeminy z výkopových prací při stavbě třinecké Werk arény. S pomocí zeminy se skládka dotvarovala. "Loni jsme ji oseli trávou, v jednom z úseků jsme vytvořili květnatou louku s 28 druhy bylin a druhou oseli fialově kvetoucí svazenkou vratičolistou, která je díky svému nektaru s vysokým obsahem cukrů ideální potravou pro včely, které přišly na řadu letos," řekl vedoucí odboru životního prostředí firmy Radim Klimša.

V provozu je stále úsek o rozloze dvou hektarů. I na něj se ukládá inertní odpad. Po zaplnění bude rovněž upraven a skládka se uzavře. Celkové náklady na dosud provedenou rekultivaci přesáhly sedm milionů korun.


reklama

 
Klára Grapová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JH

Jaqen Hghar

19.7.2020 21:00
jsem ještě v době, když se budoval socialismus četl článek, že zlí kapitalisti postavili sídliště na místě skládky a že tam lidé záhadně hynuli a nyní v době budování kapitalismu se na skládce pečuje o včely, doufám, že tam postaví i sídliště :-))))))
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist