https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-sicilii-odsoudili-91-lidi-v-kauze-pastvinove-mafie-za-podvody-s-dotacemi-z-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Sicílii odsoudili 91 lidí v kauze pastvinové mafie za podvody s dotacemi z EU

2.11.2022 00:28 | ŘÍM (ČTK)
Soud na Sicílii poslal do vězení 91 lidí dohromady na více než 600 let kvůli podvodům se zemědělskými dotacemi čerpanými z fondů Evropské unie. Podle italských médií jde o jeden z největších procesů tohoto druhu. Rozsudek soudu první instance jeho předseda četl v noci na úterý víc než hodinu, informují italská média.
 

Nejvyšší trest 30 let vězení dostal v této kauze takzvané pastvinové mafie Salvatore Faranda, 25 let a sedm měsíců vězení udělil soud Sebastianovi Bontempovi a Vincenzo Giordano Galati, zvaný Lupin, dostal 21 let a osm měsíců vězení. Za podvody, mafiánské spolčení, padělání či vydírání bylo v procesu obžalováno celkem 101 osob, z toho deset bylo zproštěno obvinění. Prokuratura žádala celkem 1045 let vězení a 30 milionů eur (734 milionů Kč) jako náhradu škody.

Podvodů s evropskými fondy se účastnilo i několik zaměstnanců italské agentury pro rozdělování unijních zemědělských dotací AGEA či Emanuele Galati Sardo, nyní už bývalý starosta sicilské obce Totorici. Šlo v nich půdu v oblasti sicilského pohoří Nebrodi a na jejich odhalení se podílel tehdejší ředitel tamního národního parku Giuseppe Antoci, který se stal kvůli tomu v roce 2016 terčem atentátu. Ten přežil i díky ochrance, kterou má dosud.

Obří proces začal poté, co policie v lednu 2020 při rozsáhlé razii pozatýkala přes 90 lidí. Prokuratura v této souvislosti tehdy také uzavřela i na 150 firem. Podvodný systém organizovaly dva mafiánské klany ze Sicílie, které tak získaly nejméně deset milionů eur (245 milionů Kč) z veřejných prostředků na zemědělskou půdu, kterou přitom nevlastnily.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

2.11.2022 15:32
A tak je to s dotacemi.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

2.11.2022 15:56
Italové jsou na podvody v zemědělství mistři, to se musí nechat. Třeba takové bioprodukty z Itálie jsou bio tak na 50% - možná jsou a možná také nejsou. V Itálii je to velký problém.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist