Na Vysočině deště místy snížily kvalitu podzemní pitné vody
Starosta Předína se skoro 700 obyvateli Arnošt Urbánek ČTK řekl, že na jednu stranu je dobře, že po suchých letech prší, protože se zlepšuje vydatnost prameniště. "Ale to množství (dešťové vody) bylo tak extrémní, že to kontaminovalo spodní zdroj," řekl. Velké deště zřejmě vyplavily tzv. huminové látky z rašeliny, která je v prostoru prameniště.
Do Předína dováží třebíčská divize Vodárenské akciové společnosti (VAS) pitnou vodu v cisternách od 17. června. Ještě o den déle ji vozí do sousedního městyse Opatov, kde žije okolo 750 lidí. "Zdravotní riziko není velké, přesto jsme vodu v těchto obcí vyhodnotili jako nevhodnou pro pitné účely," uvedli tehdy zástupci VAS ke kvalitě vody v tomto skupinovém vodovodu.
Vzorky vody odebírají vodohospodáři denně. Koncem minulého týdne se výsledky zlepšovaly, pak zase přišly velké deště. Dopad mají podle ředitele divize Jaroslava Hedbávného také na kvalitu vody sousedního většího prameniště u Heraltic. Vydatnost tohoto prameniště je teď sice v porovnání s posledními dvěma třemi lety trojnásobná, ale část vody se nedá využít pro vodárenské účely.
Některé zdroje pitné vody odstavovala kvůli snížení jejich kvality po prudkých deštích havlíčkobrodská vodárenská firma Vodovody a kanalizace. Protože se to ale stalo v místech, kde má možnost využít i jiné vodní zdroje, dovážet ji nikam nemusí. Uvedl to ředitel Jan Kadlec.
reklama