https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vysocine-deste-misty-snizily-kvalitu-podzemni-pitne-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Vysočině deště místy snížily kvalitu podzemní pitné vody

30.6.2020 01:51 | TŘEBÍČ (ČTK)
Voda sice lidem z vodovodních kohoutků teče, ale dá se používat jen jako užitková.
Voda sice lidem z vodovodních kohoutků teče, ale dá se používat jen jako užitková.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vydatné deště posledních týdnů na Vysočině místy znečistily podzemní prameniště. Někde je mohou vodohospodáři nahradit jinými zdroji pitné vody. Do Opatova a Předína na Třebíčsku musí skoro dva týdny vodu na pití a vaření vozit v cisternách. Voda sice lidem z vodovodních kohoutků teče, ale dá se používat jen jako užitková. Vyplývá to z webu samospráv. Zadržování dešťové vody se tam zřejmě zhoršilo i kvůli odtěžení velké části lesa napadeného kůrovcem.
 

Starosta Předína se skoro 700 obyvateli Arnošt Urbánek ČTK řekl, že na jednu stranu je dobře, že po suchých letech prší, protože se zlepšuje vydatnost prameniště. "Ale to množství (dešťové vody) bylo tak extrémní, že to kontaminovalo spodní zdroj," řekl. Velké deště zřejmě vyplavily tzv. huminové látky z rašeliny, která je v prostoru prameniště.

Do Předína dováží třebíčská divize Vodárenské akciové společnosti (VAS) pitnou vodu v cisternách od 17. června. Ještě o den déle ji vozí do sousedního městyse Opatov, kde žije okolo 750 lidí. "Zdravotní riziko není velké, přesto jsme vodu v těchto obcí vyhodnotili jako nevhodnou pro pitné účely," uvedli tehdy zástupci VAS ke kvalitě vody v tomto skupinovém vodovodu.

Vzorky vody odebírají vodohospodáři denně. Koncem minulého týdne se výsledky zlepšovaly, pak zase přišly velké deště. Dopad mají podle ředitele divize Jaroslava Hedbávného také na kvalitu vody sousedního většího prameniště u Heraltic. Vydatnost tohoto prameniště je teď sice v porovnání s posledními dvěma třemi lety trojnásobná, ale část vody se nedá využít pro vodárenské účely.

Některé zdroje pitné vody odstavovala kvůli snížení jejich kvality po prudkých deštích havlíčkobrodská vodárenská firma Vodovody a kanalizace. Protože se to ale stalo v místech, kde má možnost využít i jiné vodní zdroje, dovážet ji nikam nemusí. Uvedl to ředitel Jan Kadlec.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist