https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-zdravi-eko-vodka-ma-zaporne-emise-je-vyrobena-ze-znecisteneho-vzduchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na zdraví! Ekovodka má záporné emise, je vyrobená ze znečištěného vzduchu

12.11.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Americký start-up Air.Co nabízí dost originální alkoholický nápoj. Uhlíkově negativní vodku, vyrobenou jen ze dvou ingrediencí - oxidu uhličitého a vody.
Americký start-up Air.Co nabízí dost originální alkoholický nápoj. Uhlíkově negativní vodku, vyrobenou jen ze dvou ingrediencí - oxidu uhličitého a vody.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Air Co.
Možnost k radostnému přípitku na zdraví životního prostředí se nenabízí zrovna často, ale americký startup Air.Co nabízí k tomuto účelu dost originální alkoholický nápoj. Uhlíkově negativní vodku, vyrobenou jen ze dvou ingrediencí. Oxidu uhličitého a vody. Píše o tomCNBC.
 

Air.Co se zaštiťuje patentovaným technologickým systémem, jehož fungování do značné míry vychází z napodobení principů fotosyntézy. Detaily popisu celého elektrochemického postupu jeho vynálezci Stafford Sheehan a Gregory Constantine vcelku dost šetří. I proto vypadá na první pohled celé kouzlo dost nedůvěryhodně: laboratorní sekce plně poháněná solární energií odčerpává, ideálně přímo ze zdroje znečištění, oxid uhličitý a postupně jej chemickou cestou mění na etanol (líh). Ten jakoby vzniká jen tak, ze vzduchu a vody. Konverzní jednotka štěpí vodu na vodík a kyslík; vodík posléze váže na oxid uhličitý načerpaný ze vzduchu, výsledkem je pak alkohol a voda. Ta se odstraňuje destilací.

Na druhé straně nás může trochu uklidnit, že podvodníky s kouzelnou krabičkou by nejspíš lidé z Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) nejspíš prokoukli, stejně jako odborná porota XPRIZE, posuzující nejvýraznější uhlíkové technologie. Od obou se ale Air.Co dočkalo slavného ocenění. „Jediným odpadním produktem je tu kyslík,“ popisuje Sheehan produkt. „V jedné 750 ml láhvi se nachází takové množství CO2, odpovídající životnímu cyklu osmi stromů.“

Malinko zamrzí, že si pro sebe oba vynálezci nechali informaci o tom, jak konkrétně energeticky náročný celý proces je. Koncept produkce alkoholu s negativní uhlíkovou stopou přitom není jejich originálním nápadem. Už v roce 2017 v praxi předvedli technologové na univerzitě v Delftu. Hlavním tvůrčím počinem Air.Co je podání příslušného technického patentu na výrobu vodky ze vzduchu. „Nechtěli jsme vstoupit do globálně spíše přesyceného obchodu s technickým lihem a raději jsme vsadili na cenově atraktivnější model prodeje spotřebního alkoholického nápoje.“

K negativní uhlíkové bilanci (protože oxid uhličitý při výrobě této vodky z ovzduší mizí, respektive je přeměňován na jinou sloučeninu) přispívá i fakt, že k výrobě lihu prakticky není zapotřebí emisně náročné zemědělské produkce. Chuťový rozdíl mezi uhlíkovou a originální vodkou z kvašeného ječmene, brambor nebo kukuřice je prý minimální, cena jedné láhve je asi trojnásobná. Což na vodku, vyrobenou jen ze znečištěného ovzduší, vlastně není vůbec špatné. Na zdraví.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KK

Karel Karel

12.11.2019 17:27
Co takhle zlato z olova, nebo elixír mládí? Skutečně to připomíná kouzla
za císaře Rudolfa...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

13.11.2019 09:27 Reaguje na Karel Karel
Asi tak... toto je příklad čistě marketingového přemýšlení nad CO2... s ekologií to podle mě nemá nic společného...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist