https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nahradit-palmovy-olej-lokalnimi-tuky-lze-jen-omezene-mini-autor-nove-publikace-pro-spotrebitele
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nahradit palmový olej lokálními tuky lze jen omezeně, míní autor nové publikace pro spotřebitele

6.9.2020 00:51 | PRAHA (ČTK)
Nahradit palmový olej lokálními tuky je podle Bráta iluze. Řepkový a slunečnicový olej je možné použít jen v omezené míře ve výrobcích, kde se tuk nepodílí na struktuře produktu.
Nahradit palmový olej lokálními tuky je podle Bráta iluze. Řepkový a slunečnicový olej je možné použít jen v omezené míře ve výrobcích, kde se tuk nepodílí na struktuře produktu.
Palmový olej má na zdraví srovnatelný vliv jako jiné rostlinné a živočišné tuky pevné konzistence. Není obsažen v základních potravinách, jeho spotřebu je proto možné snadno regulovat. Lidé by měli upřednostňovat palmový olej z udržitelných zdrojů. Informaci o tom je možné najít většinou jen na firemních webech. V rámci Evropské unie palmový olej z udržitelné produkce převládá, uvedl Jiří Brát, autor publikace Je palmový olej hrozbou?, kterou v rámci tiskové konference Sdružení českých spotřebitelů představil.
 

Z hlediska výživy se podle Bráta není třeba palmového oleje bát. Je dokonce vhodnou náhražkou částečně ztužených tuků. V surové formě má hodně vitamínu E či vysoký obsah karotenoidů. V Evropě se však používá především v rafinované formě. V potravinářském průmyslu není podle Bráta hojně využíván jen kvůli nízké ceně, ale také všestrannosti. Použít ho lze v kapalné i tuhé formě. Jsou v něm rovnoměrně zastoupeny nasycené a nenasycené mastné kyseliny, každou jeho část lze tedy využít k jiným účelům.

Nahradit palmový olej lokálními tuky je podle Bráta iluze. Řepkový a slunečnicový olej je možné použít jen v omezené míře ve výrobcích, kde se tuk nepodílí na struktuře produktu. Alternativou mohou podle Bráta být jiné tropické tuky. Pokud by měly palmový olej nahradit, musela by se zvýšit jejich produkce, z jednoho hektaru přitom ale poskytují méně oleje než palma olejná, řekl dále Brát. Například máslovník poskytující bambucké máslo, který bývá někdy uváděn jako možná náhrada palmového oleje, je pro komerční pěstování podle Bráta nevhodný. Strom totiž začíná plodit po deseti až 15 letech po vysazení.

Palmový olej není podle Bráta ani hlavní příčinou odlesňování, zhruba 13 procent dovozu do Evropské unie pochází podle něj z odlesněných oblastí. Na sóju coby krmivo pro krávy je třeba podle Bráta mnohem větší odlesněná plocha. "Na tunu másla produkovaného v Evropské unii je třeba odlesněná plocha 0,37 až 0,45 hektarů na sóju. Na tunu palmového oleje je třeba 0,25 hektaru," řekl Brát.

V Evropě podle Bráta nejsou k dispozici dostatečné údaje o spotřebě palmového oleje. Je obsažen v mnoha potravinách, jeho vliv na zdraví i komerční produkce je celosvětovým tématem. Někteří výrobci ho proto přestali používat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

6.9.2020 21:49
Proboha jak mohlo lidstvo doposud přežít bez toho palmového oleje, že je
tak nenahraditelný ? Před pár desetiletími o něm tady nikdo ani nevěděl,
že vůbec existuje a všichni přežili. S ním ale nepřežijí ty tropické
pralesy a jejich zvířata. A kecy o oleji z udržitelné produkce je pouze
alibismus EÚ, aby si mohla hrát na lídra ekologie v celém světě.
Udržitelnost se tak zaplatí pouze vyšší cenou produktu a ne skutečným
omezením spotřeby se zastavením další likvidace pralesů.
Odpovědět
sv

6.9.2020 22:14 Reaguje na Břetislav Machaček
Nahraditelný je, ovšem za vyšších nákladů. Z čehož plyne, že náhrada bude mít větší ekologický dopad. Jistě se pěstoval i dřív. Ovšem do doby, kdy zelení začali prosazovat dotovaná biopaliva s ním problém nebyl. Jinými slovy, stačí přestat dotovat tzv. biopaliva.
Odpovědět
JV

Jarmila Vavrochová

7.9.2020 05:10 Reaguje na Břetislav Machaček
Naprosto s vámi souhlasím.
Odpovědět
ig

7.9.2020 05:40 Reaguje na Břetislav Machaček
To je jako debatovat čím nahradit žárovku. Před pár stoletími nikdo ani netušil že by něco takového mohlo existovat a všichni přežili :-) Jenže brzo po tom kdy byla vynalezena se stala nenahraditelnou a byla vytlačena až novými, lepšími technologiemi. A stejné je to s palmovým olejem. Ten tu s námi bude už pořád, dokud nebude nalezeno něco ještě výhodnějšího.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.9.2020 08:22 Reaguje na
Pane tu nejde o žárovku a olej, ale o ty pralesy, které jsou
nenahraditelné. To, že je to pro "vyspělý" svět levný
produkt je pouze díky tomu, že se k producentům choveme
jako kdysi k otrokům, pouze s tím rozdílem, že jim za tu
práci platíme nějakou almužnu. Pokud by byli placeni jako
lidé na západ od nás, tak by to byl možná drahý exotický
olej pro pár fajnšmekrů a ne běžný a "nepostradatelný"
produkt.Mimochodem i ta žárovka neřekla poslední slovo
a není vhodné ji zahodit do propadliště dějin techniky.
Vše nové a pokrokové nemusí být nutně lepší a užitečnější. Já se bez palmového oleje obejdu, pokud mi proti mé vůli
není vnucen ve výrobcích a tak neberu argument o jeho
nepostradatelnosti do budoucna. Stejně tak mohu hovořit
o pokrokových a úsporných zdrojích světla. Tam,kde potřebuji spolu se světlem i teplo(terária,akvária atd.)tak je žárovka stále vhodným a levným zdrojem obojího současně. No a v zimě
svítit led žárovkou a topit elektřinou je stejné jako rovnou
svítit a topit tou obyčejnou žárovkou. Tady o žádnou úsporu nejde, protože její tepelná energie nepřichází nazmar. No a
v létě zas až tak moc nesvítíme, pokud nemáme převrácený
životní cyklus s nočním životem a vyspáváním do oběda.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist