National Geographic: Oteplování se zastaví, a pak zase nabere rychlost
Nový model, vytvořený vědci z Meteorologického úřadu Hadleyova centra v Exeteru, je první, který dokáže předvídat i specifické fluktuace globálního klimatu. Doug Smith, vědec Meteorologického úřadu a spoluautor zprávy o novém modelu, varuje, že počáteční ustálení by se nemělo vnímat v rozporu s předchozími předpověďmi o vzestupu globálních průměrných teplot. "Neznamená to, že ke globálnímu oteplování nedochází. Není zde žádný rozpor," řekl Smith. "Oteplování je nadále očekáváno a pozorujeme jeho signály pro příštích deset let." Nový model umožňuje přesnější krátkodobé a regionálně specifičtější předpovědi, tvrdí Smith a jeho kolegové.
Například to, "co se děje letos v Číně, Bangladéši a Anglii - zvýšená povodňová aktivita - může souviset s globálním oteplováním," řekl National Geographic Colin Price, odborník na atmosféru na Porterově škole environmentálních studií v Tel Avivu. Price, který se na nové studii nepodílel, však zdůrazňuje, že v současné době nejde snadno označit globální oteplování jako viníka pro jakoukoli událost.
Vědci se všeobecně shodují na tom, že teplota na Zemi v nadcházejícím století vzroste oproti době před průmyslovou revolucí o 1,1 až 2,2 °C, napsal National Geogrphic. Tato předpověď je ale globální průměr a nebere v úvahu regionální situace. Je to proto, že předchozí klimatické modely tradičně ignorovaly přirozenou variabilitu ve prospěch globálních externích faktorů jako antropogenní skleníkové plyny, aerosoly v atmosféře a sluneční záření.
Model Meteorologického úřadu zahrnuje reálná data ze současného stavu atmosféry a oceánů, řekl Smith. Začleňuje i přirozené změny v oceánské cirkulaci a rozsáhlé anomálie v teplotě oceánů jako například El Nino, které předtím nebyly v klimatických modelech zahrnuty, uvádí National Geographic. Colin Price z Porterovy školy nový přístup k modelování klimatu chválí. "Jsou mnohem přesnější," řekl Price. "Hovoří o specifických letech, žádný další model nehovoří o těchto specifikách."
Model umí ukázat, jak bude pokračující trend oteplování v určitých regionech vyvolávat extrémnější počasí. "Kde je deštivo, bude v atmosféře i více vlhkosti, a bude tam i více pršet," řekl Price. "A v oblastech, kde panují suché podmínky, se bude voda z rostlin více vypařovat a bude sucho," doplnil. "Už nyní to můžeme pozorovat ve Středozemí."
Podle článku Mati Milsteina v National Geographic ze dne 9. 8. 2007
reklama
Online diskuse
Jaké alibi ? - 13. 8. 2007 - AlešMýlíte seTeorie globálního ochlazování je založena na faktu , že vlivem globálního oteplování dojde ke změně směru nebo až zastavení některých mořských proudů třeba toho golského , což by mělo za následek pokles teploty v zimním období asi o 6 - 8 °C nejvíce samozřejmě v západní evropě , norsko Anglie atd. Poklesm má být poměrně rychlý přibližně 3°C / 10 let. Což by mimochodem znamenalo skutečný problém , na rozdíl od 2° oteplení za století.. |