https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navrh-pravidel-dotaci-chce-mze-poslat-evropske-komisi-do-konce-ledna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návrh pravidel dotací chce MZe poslat Evropské komisi do konce ledna Aktualizováno

21.1.2022 15:41 | PRAHA (ČTK)
Návrh pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027 chce ministerstvo zemědělství zaslat Evropské komisi do konce ledna. Parametry chce mít po projednání hotové do pololetí, aby na ně farmáři mohli reagovat. Novinářům to dnes řekli ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) a jeho náměstek pro fondy EU, vědu, výzkum a vzdělávání Pavel Sekáč po jednání pracovní skupiny o takzvaném strategickém plánu společné zemědělské politiky. Nejpozději do středy příštího týdne bude k dispozici on-line kalkulačka, ve které si zemědělci budou moct předběžně spočítat provozní podpory podle nových pravidel, řekl Nekula.
 

Nekula připomněl, že strategický plán měla ČR předat Evropské komisi už počátkem roku. Nový návrh po změnách, které odmítají Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR, stát podle ministra pošle do konce ledna "v náhradním termínu". "Je potřeba nadále tento návrh projednat v rámci Evropské komise. Budeme čekat na připomínky," řekl. Připomínky očekává asi po třech měsících a potom podle něj poběží šestiměsíční lhůta schvalování.

Podle Sekáče se během této doby budou s nevládními organizacemi nebo ministerstvem životního prostředí probírat další dílčí parametry tak, aby mohla být nová pravidla známá už v prvním pololetí. Farmáři tak podle náměstka dostanou čas na ně reagovat, aby mohli například změnit osevní postupy.

Proti novým pravidlům, která mimo jiné podle ministerstva odstraní zvýhodnění zemědělských podniků s větší plochou obhospodařované půdy v tom, kolik podpory dostávají na hektar, svolaly Agrární komora a Zemědělský svaz ve čtvrtek protesty. Podle Nekuly komora a svaz při dnešním jednání zůstaly na svých stanoviscích. Nepředpokládá ale, že by jejich výhrady mohly ovlivnit jednání s Evropskou komisí.

Vznik dotační kalkulačky, ve které by si zemědělské podniky spočítaly provozní podporu podle nových pravidel, požadovaly všechny zemědělské organizace. Podle Nekuly si v ní zemědělci budou moct namodelovat, jaké dotace mohou od příštího roku očekávat, a zjistit, jaké benefity by jim mohl přinést přechod do ekologického zemědělství.

Ministr před novináři zdůraznil, že hlavní změny ve strategickém plánu vycházejí z dřívějších připomínek nevládních organizací, ekologů, ministerstva životního prostředí a Evropské komise. "Námi předložený kompromis respektuje reálnou situaci v našem zemědělství a změní jej správným směrem. Naším cílem je mít zdravější vodu, zdravější potraviny, lépe chceme pečovat o půdu a celkově se chovat šetrněji ke krajině," řekl Nekula.

Agrární komora a Zemědělský svaz kritizovaly už předchozí návrh dotačních pravidel, který počítal se stanovením horní hranice pro přímé platby velkým zemědělským podnikům. Po jednání zástupců vládní koalice ministerstvo od záměru ustoupilo, zvýšil se ale podíl z přímých plateb pro menší zemědělce a také se omezila maximální investiční dotace na jeden projekt ze 150 na 30 milionů korun. Nekula dnes řekl, že stát bude monitorovat, zda se velké podniky ve snaze zvýšit si přímé dotace účelově nerozdělují na jednotlivé farmy.

Sekáč zopakoval, že velké podniky si pokles v platbách na plochu obhospodařované půdy mohou kompenzovat z Programu rozvoje venkova, kde má v příštím dotačním období podle návrhu stoupnout míra spolufinancování na 65 procent z dosavadních 35 procent. Asociace soukromého zemědělství ČR, jejímiž členy jsou zejména menší soukromí zemědělci, návrh dotačních pravidel nerozporuje.

Nový návrh počítá také s větší podporou ekologického zemědělství. Farmáři budou moci čerpat až 20.000 korun na jeden hektar obhospodařovaný ekologickým způsobem a zemědělské firmy budou moct fungovat v takzvaném duálním režimu, takže jeden podnik může na oddělených farmách hospodařit ekologicky a jinde konvenčně. V místech silně ohrožených půdní erozí bude maximální plocha jedné plodiny omezená na deset hektarů, řekl Sekáč.

Na dotace zemědělcům v ČR půjde v letech 2023 až 2027 zhruba 140 miliard korun z EU, český stát přidá dalších 60 miliard Kč. Ročně má směřovat na přímé platby zemědělcům asi 21 miliard korun a 19 miliard korun na Program rozvoje venkova.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

21.1.2022 17:45
Nový návrh Strategického plánu podporuje pěstování více pšenice a řepky na českých polích.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

21.1.2022 19:29 Reaguje na Katka Pazderů
Jéjo, do teďka to bylo přece přesně opačně
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

22.1.2022 17:05 Reaguje na Jakub Graňák
Ledaže by Ti malí více podpoření, začali pěstovat i něco jiného než komodity, tedy pšenici a řepku. Pokud budou Ti malí mít i brambory pro obyvatele ČR, ne jen pro sebe, také řepu cukrovku a chovat zvířata na maso a mléko, tak bude všechno v pořádku.
Jenže ta řepka a pšenice jsou nejlepší komodity, snáze zpeněžitelné, nemusíte se hádat o cenu se supermarketem, jako v případě brambor nebo v případě vepřového s masokombinátem či v případě mléka s Madetou.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.1.2022 19:42 Reaguje na Katka Pazderů
Dneska už jsou pro malé producenty daleko lepší možnosti, jak produkci dostat na trh, než si nechat kálet na hlavu v supermarketech, viz všecky ty farmářské trhy, scuk...
Můj otec blahé paměti už v první polovině devadesátých let tento vývoj předvídal (dnes ho okolní malí zemědělci považují za proroka), tehdy jsme prodávali cca 150 prasat ročně ze dvora a co čtrnáct dnů býka. Měli jsme v plánu vybudovat i malou mlékárnu, protože odbyt byl katastrofální, nakonec na to nedošlo vlivem nesplacených pohledávek ze strany mlékárny ve výši kolem 3 milionů a to byly tehdy sakra prachy. Takhle se ve zlatých devadesátkách nahlíželo na "potravinovou soběstačnost". A od té doby je to pořád stejné - ti velcí napřed zlikvidovali konkurenci a pak začali chrlit komodity. Do dneška pamatuju jednoho místního agrobarona, jak se nám vysmíval za produkci mlíka a masa ... "budoucnost je přece ve velkoprodukci krmné pšenice a kosení tisíců ha luk bez živky". Je dost k smíchu poslouchat tyhle vyžírky typu Tomana... jak blákají o potravinové soběstačnosti, když se sami významně podíleli na její likvidaci. Dneska si hrajou na spasitele.
Ps: u nás ve slezsku už nikdo mléko do tuzemských mlékáren nedodává, tuzemští producenti už sklízí jenom opovržení, všechno skoupí za solidní peníz polák
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.1.2022 20:19
Co znamená obhospodařování ekologickým způsobem? V místech ohrožených erozi taky záleží co vysadí a jak 10 hektarů je čtverec o straně 1 km to je zbytečné moc
Odpovědět
JM

Jan Marján

21.1.2022 22:48 Reaguje na Jaroslav Řezáč
10 hektarů je čtverec o straně 316,227766017 m.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.1.2022 07:58 Reaguje na Jan Marján
hmm, jsem vycházel z toho, že hektar je 10 000 m2 což je čtverec o 100mx10
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.1.2022 08:21 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Hektar je 100x100 metrů, ty převody vám moc nejdou
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.1.2022 20:19
Co znamená obhospodařování ekologickým způsobem? V místech ohrožených erozi taky záleží co vysadí a jak 10 hektarů je čtverec o straně 1 km to je zbytečné moc
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

22.1.2022 17:02 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1km čtvereční je čtverec o straně 1km a to je přesně 100 hektarů.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

22.1.2022 17:12 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ekologické hospodaření je zemědělství dle zákona. Podle zákona o ekologickém zemědělství. Bez postřiků a bez ledku. Pokud přejdete na ekologický způsob hospodaření, máte nárok na ty nejvyšší dotace. Doposud to bylo zejména u podniků, co měly hodně trvalých travních porostů a pásly krávy bez tržní produkce mléka. Cílem podpory podle nové legislativy je naplnit pravidla Farm to Fork, tedy mít 25 % půdy v ekologickém zemědělství a z toho odpovídající produkci. Takže bude muset být více skutečných zemědělců v ekologii. Ti, co opravdu něco pěstují a sklízejí. Pšenici, řepu, brambory. Akorát to bude muset být bez chemie.
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.1.2022 09:49 Reaguje na Katka Pazderů
Proč jsou v zemi, kde zemědělci spotřebovávají nejméně hnojiv v EU, dávány další restrikce na jejich používání. Už tak jsou potraviny kvalitní. Takovou produkci západní firmy a jejich levné rychlerostoucí potraviny, subvencované, převálcují jestě rychleji než dosud. Organická hnojiva jsou dobrá věc, ale musela by být ta živočišná produkce, která není dostatečná. Bude se dovážet hnůj? Ekologickým hospodařením by se naopak dala zlikvidovat soběstačnost už dokonale.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist