Největší požár na západě USA se po spálení 1700 km čtverečních přestal šířit
Na zkrocení požáru stále pracují tisíce hasičů, jejich počet se ale z dřívějších zhruba 6500 snížil asi na 5000. Úřad Cal Fire, který na boj proti požárům dohlíží, dnes ráno uvedl, že ohnisko už je pod kontrolou asi z 50 procent, oproti 34 procentům z minulého pátku. Plameny zničily přes 600 staveb a spálily také část národního parku Lassen Volcanic, žádná úmrtí zatím nezpůsobily.
Sezóna lesních požárů je v Severní Americe v plném proudu a její dopady jsou opět mimořádné, zatímco se kontinent podobně jako celý svět potýká s extrémně teplým počasím. V Oregonu už nyní evidují více spálené plochy než za kterýkoli celý rok z předchozích tří dekád. V Kanadě dosud požáry zachvátily na 42 000 kilometrů čtverečních, což je dvojnásobek celoročního průměru z dekády před rekordním loňským rokem. V zemi je aktuálně skoro 900 aktivních ohnisek.
Kouř z lesních požárů opakovaně znečišťuje ovzduší v severoamerických městech a podobně je tomu i letos. Výstraha před kouřem se vztahuje na téměř celou kanadskou provincii Manitoba včetně hlavního města Winnipeg, informovala dnes zpravodajská společnost CBC. Ve čtvrtek varování platilo skoro na celém území provincie Alberta.
Kouř se z Kanady dostává i nad americké území, kde zatím nemá tak dramatické dopady jako loni, kdy opakovaně zahlcoval velká města na východě USA. Na severovýchodě země nicméně dnes hrozilo vyhlášení výstrahy o zhoršené kvalitě ovzduší, neboť podle předpovědi do oblasti dorazí oblak hustého kouře, uvedla televize CBS News.
reklama