https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvetsi-zajem-navstevniku-brnenske-zoo-je-o-kapybary-trumfuji-i-velke-selmy?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Největší zájem návštěvníků brněnské zoo je o kapybary, trumfují i velké šelmy

24.9.2023 19:17 | BRNO (ČTK)
Kapybara je největším hlodavcem na světě a je známá svou klidnou a přátelskou povahou.
Kapybara je největším hlodavcem na světě a je známá svou klidnou a přátelskou povahou.
Největší zájem návštěvníků brněnské zoo je v posledních době o kapybary, trumfují i velké šelmy, například i oblíbenou lední medvědici Coru. Je to díky tomu, že se kapybary staly díky sociálním sítím virální hvězdou, řekl mluvčí zahrady Michal Vaňáč. Kapybary chová brněnská zoo aktuálně tři.
reklama

 

Kapybara je největším hlodavcem na světě a je známá svou klidnou a přátelskou povahou. Na sociálních sítích se stala velmi populární. Fotky kapybar v nejrůznějších, a hlavně vtipných situacích, se dostaly k většině uživatelů twitteru (nyní X) a jen málokdo mohl tyto největší hlodavce světa minout. Ještě větší popularitu pak získaly na sociální síti TikTok, kdy sledovanost videí s těmto zvířaty leckdy předčí i známé umělce a influencery.

"Popularita kapybar je patrná i na našem webu. Jejich stránka je nejnavštěvovanější ze všech zvířat, a to s velkým náskokem. Další v pořadí je web o ledním medvědovi, který má ale od začátku tohoto roku 3,5krát méně zobrazení," uvedl Vaňáč.

Brněnská zoo aktuálně chová tři kapybary. Samce, který se loni narodil v jedné z německých zoo a v Brně je od letošního června. Další dvě samice se narodily letos a do Brna dorazily z Francie teprve ve druhé polovině srpna. Obě se v těchto dnech vydávají poprvé zkoumat venkovní expozici.

"Velmi často se na kapybary ptají také návštěvníci právě prostřednictvím sociálních sítí. Pokud přijde na našich profilech dotaz na nějaké zvíře, s velkou pravděpodobností se to bude týkat právě kapybar," podotkl mluvčí.

Přirozeným domovem kapybar jsou bažinaté oblasti a močály v okolí velkých řek a jezer jižní Ameriky. Vyskytují se od Panamy po severní Argentinu. Na hlodavce dorůstají úctyhodných rozměrů, v dospělosti se délka jejich těla pohybuje kolem 130 centimetrů a vážit mohou 70 až 80 kilogramů.

Kapybary se živí travinami, vodními rostlinami, výhonky mladých dřevin nebo ovocem. Výborně plavou. Na jedno nadechnutí vydrží pod hladinou až deset minut, ve vodě se i páří. Žijí většinou ve skupinách s jedním dominantním samcem. Dospívají v 15 měsících, v lidské péči se dožívají až 12 let. Dospělá kapybara je schopná denně spořádat až 3,5 kilogramu rostlinné potravy. Loví ji jaguár, puma či anakonda.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.9.2023 19:52
Doufám, že nedojde na prodej "nadbytečných" mláďat do soukromých chovů, tak jako např. u mývalů. Těch nepůvodních druhů je v naší přírodě už tolik, že člověk na ně naráží někdy častěji, než na kdysi hojné domácí.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.9.2023 20:47 Reaguje na Karel Zvářal
Pozdě. Už jsem viděl inzerát o prodeji tohoto druhu. Jenže se jedná o druh žijící v tropech a u nás by asi nepřežil zimu.
Odpovědět
ig

24.9.2023 21:11 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
S globálním oteplením je šance. Kapybary a třeba hroši by mohli být krásné zpestření naší přírody.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.9.2023 21:35 Reaguje na
Možná tak v jiní Evropě, ale u nás ne. To by se muselo oteplit tak, aby vegetace rostla celý rok. Ona ta kapybara celkem dost sežere.
Odpovědět
ig

24.9.2023 23:33 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Škoda. Ono by to asi nevyšlo ani kdyby je lidi chodili přikrmovat jako třeba nutrie :-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.9.2023 00:11 Reaguje na
Pokud byste měl absťák, tak se koukejte na morče přes lupu. Vypadá prakticky stejně, akorát se nebude rachtat ve vodě. :))))
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist