Nejvyšší povrchová teplota Země není v Údolí smrti
Podle dat za posledních dvacet let se může teplota zemského povrchu na pouštích Lút a Sonora vyšplhat až k neuvěřitelným 80,8 °C. Obě dvě pouště jsou obklopeny horskými pohořími a horký vzduch, který je nad písečnými dunami, tedy nemá kam uniknout. Poušť Lút je navíc částečně pokryta černým pískem vulkanického původu.
Při zjišťování extrémních teplot vědci vycházeli ze satelitních dat NASA. Dalším krokem je podle nich dobře porozumět tomu, zda a případně jaký má na tyto teploty vliv změna klimatu. Nejvyšší teploty zemského povrchu byly totiž zaznamenány až v posledních letech, a to především při příchodu jevu La Niňa, který souvisí s globálním oteplováním.
„Zatímco vliv lidské činnosti na změny v atmosféře je již poměrně dobře prostudován, o tom, jaký má lidská činnost vliv na oteplování zemského povrchu víme jen velmi málo. Doufáme, že náš další výzkum odhalí nejen to, jak se extrémní teploty mění, ale také to, jak budou v budoucnosti ovlivňovat naši planetu,“ říká jedna ze spoluautorek Yunxia Zhao z University of California.
Kromě nejteplejšího místa na Zemi nová analýza odhaluje také nejchladnější místo. V tom stále vede Antarktida s rekordní teplotou -110,9 °C.
reklama