https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvyssi-spravni-soud-ekologickym-spolkum-neprislusi-role-univerzalniho-dohlizitele-nad-zakonnosti-postupu-spravnich-organu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NSS: Ekologickým spolkům nepřísluší role univerzálního dohlížitele nad zákonností postupu správních orgánů v řízení

30.3.2017 06:30 | BRNO (ČTK)
Soud připomněl, že v obecné rovině přistupuje k účasti ekologických spolků ve správních řízeních vstřícně. Cílem je umožnit co nejširší účast veřejnosti v řízeních, při nichž mohou být skutečně dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny.
Soud připomněl, že v obecné rovině přistupuje k účasti ekologických spolků ve správních řízeních vstřícně. Cílem je umožnit co nejširší účast veřejnosti v řízeních, při nichž mohou být skutečně dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny.
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Hnutí Duha nemělo právo na účast v řízení o potrestání Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost hnutí. Ekologickým spolkům nepřísluší role univerzálního dohlížitele nad zákonností postupu správních orgánů v řízení, kde má být jinému subjektu uložen trest, vyplývá z rozsudku.
 

Hnutí Duha podalo českobudějovickému oblastnímu inspektorátu České inspekce životního prostředí podnět, ve kterém upozorňovalo na kácení stromů napadených kůrovcem v oblasti Ptačího potoka. Podle ekologů kácení rušilo některé druhy zvláště chráněných živočichů, například tetřeva hlušce či datlíka tříprstého. Následně se hnutí domáhalo účasti v řízení o uložení pokuty.

Inspekce skutečně pokutu uložila, ovšem právo na účast Hnutí Duha nepřiznala. Stejně situaci vidělo také ministerstvo životního prostředí jako další správní instance a potom i Městský soud v Praze. Nic se nezměnilo ani po kasační stížnosti k NSS.

Soud připomněl, že v obecné rovině přistupuje k účasti ekologických spolků ve správních řízeních vstřícně. Cílem je umožnit co nejširší účast veřejnosti v řízeních, při nichž mohou být skutečně dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny, tedy zejména v těch, kde se řeší budoucí zásahy. Řízení o uložení pokuty za dřívější postup však mezi tento typ řízení nepatří.

"Správní trestání je charakteristické právě tím, že v něm na jedné straně stojí obviněný subjekt a na druhé straně správní orgán rozhodující o vině a trestu. K přistupování dalších subjektů a přiznávání jim v takovém řízení práv, s nimiž příslušná procesní úprava výslovně nepočítá, je třeba přistupovat nanejvýš zdrženlivě," stojí v rozhodnutí NSS. Výsledkem přistoupení spolku do řízení by mohla být jeho nevyváženost, respektive vychýlení v neprospěch subjektu, jemuž hrozí sankce.

Hnutí Duha nepomohl ani poukaz na takzvanou Aarhuskou úmluvu. Z té totiž neplyne, že by vnitrostátní právní úprava musela zajišťovat ekologickým spolkům přístup do všech řízení vedených podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Naopak podle vnitřní systematiky Aarhuské úmluvy má být účast veřejnosti směřována zejména k řízením, v nichž je povolována budoucí činnost, vysvětlil NSS.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist