Německá expertní rada považuje klimatický program vlády za nedostatečný
"U řady opatření vidíme kriticky pravděpodobnost realizace a rozdílu mezi skutečností a domněnkami vlády uvedenými v podkladech. Očekávané celkové snížení (emisí) je proto zřejmě nadhodnocené," řekl novinářům šéf rady Hans-Martin Henning. Ten rovněž poukázal na to, že vláda sice poskytla radě rozsáhlé datové podklady, které ale i tak byly podle něj nedostatečné.
Nedostatky vidí ve vládním klimatickém programu expertní rada mimo jiné v sektoru budov, kde je potřeba uspořit do roku 2030 na 35 milionů tun ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2), aby se podařilo dosáhnout klimatických cílů stanovených zákonem. V dopravě to pak pro dané období může být 117 až 191 milionů tun ekvivalentu CO2. Jako ekvivalent CO2 jsou v rámci zjednodušení přepočítávány všechny skleníkové plyny.
Rada nicméně uznala, že vládní opatření mohou pomoci emise výrazně snížit. "Opatření v programu ochrany klimatu mohou umožnit výrazné snížení emisí skleníkových plynů, a to právě v oblastech energie, průmyslu a také v sektoru budov," uvedl Henning.
Hlavním německým klimatickým cílem do roku 2030 je snížit emise oxidu uhličitého o 65 procent oproti roku 1990. K tomuto datu chce Německo rovněž zvýšit výrobu energie z obnovitelných zdrojů, aby díky nim pokrylo 80 procent své spotřeby elektřiny. V loňském roce to bylo 46 procent. Klimatické neutrality, tedy stavu, kdy emise oxidu uhličitého budou v rovnováze s jejich neutralizací, chce Německo dosáhnout do roku 2045.
Ve srovnání s rokem 1990 tak byly emise CO2 v roce 2022 nižší o 40,4 procenta, což podle Spolkového úřadu pro životní prostředí (UBA) znamenalo, že Německo své cíle loni splnilo. To uznala i expertní rada, která ale zároveň poukázala na problémy. Ty se týkají dopravy a budov, kde byly stanovené limity překročeny.
reklama