https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecky-ministr-zahranici-jednal-s-kerrym-o-klimaticke-spolupraci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německý ministr zahraničí jednal s Kerrym o klimatické spolupráci Aktualizováno

18.5.2021 16:30 | BERLÍN (ČTK)
Kerry na třídenní návštěvu Německa přicestoval v pondělí. Hned po příletu se sešel s německou ministryní životního prostředí Svenjou Schulzeovou. Ta klimatické závazky USA a EU označila za jádro boje proti globálnímu oteplování. Ilustrační foto
Kerry na třídenní návštěvu Německa přicestoval v pondělí. Hned po příletu se sešel s německou ministryní životního prostředí Svenjou Schulzeovou. Ta klimatické závazky USA a EU označila za jádro boje proti globálnímu oteplování. Ilustrační foto
Spojené státy jsou opět partnerem v boji proti lidmi způsobenému globálnímu oteplování. Po jednání šéfa německé diplomacie Heika Maase se zmocněncem amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn Johnem Kerrym to na twitteru uvedlo německé ministerstvo zahraničí. USA za Bidenova republikánského předchůdce Donalda Trumpa nepovažovaly ekologii za prioritu.
 

"Společně pracujeme na posílení pařížské klimatické dohody," uvedlo německé ministerstvo zahraničí. "Společné úsilí v klimatické zahraničí politice je více než potřebné," dodalo.

Kerry na třídenní návštěvu Německa přicestoval v pondělí. Hned po příletu se sešel s německou ministryní životního prostředí Svenjou Schulzeovou. Ta klimatické závazky USA a EU označila za jádro boje proti globálnímu oteplování.

Evropská unie a také Spojené státy po lednovém nástupu demokrata Bidena chtějí dosáhnout uhlíkové neutrality do poloviny století, Německo rovnovážný poměr mezi emisemi a neutralizací oxidů uhlíku plánuje na rok 2045.

Biden se jménem USA opět přihlásil k pařížské klimatické dohodě, kterou jeho republikánský předchůdce Donald Trump odmítl. Cílem dohody je omezením emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období.

Ještě v pondělí se Kerry sešel s Arminem Laschetem, který je pro zářijové parlamentní volby kancléřským kandidátem konzervativní unie CDU/CSU dosluhující šéfky německé vlády Angely Merkelové. Dnes se setká s Annalenou Baerbockovou, které do voleb povede Zelené, a také s šéfem liberální strany FDP Christianem Lindnerem. Na Kerryho berlínském programu je i jednání s vicekancléřem a kancléřským kandidátem sociálních demokratů Olafem Scholzem.

"Bylo by významným symbolem, kdyby USA a Německo na klimatické konferenci COP26 v Glasgow představily společná opatření pro příští roky. Nejde o klimatické cíle pro vzdálenou budoucnost, ale o konkrétní postup v tomto desetiletí. O tom jsem s Johnem Kerrym hovořila," uvedla Baerbocková o schůzce s Bidenovým klimatickým zmocněncem.


reklama

 
Aleš Zápotocký
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist