Německý ministr zahraničí jednal s Kerrym o klimatické spolupráci Aktualizováno
"Společně pracujeme na posílení pařížské klimatické dohody," uvedlo německé ministerstvo zahraničí. "Společné úsilí v klimatické zahraničí politice je více než potřebné," dodalo.
Kerry na třídenní návštěvu Německa přicestoval v pondělí. Hned po příletu se sešel s německou ministryní životního prostředí Svenjou Schulzeovou. Ta klimatické závazky USA a EU označila za jádro boje proti globálnímu oteplování.
Evropská unie a také Spojené státy po lednovém nástupu demokrata Bidena chtějí dosáhnout uhlíkové neutrality do poloviny století, Německo rovnovážný poměr mezi emisemi a neutralizací oxidů uhlíku plánuje na rok 2045.
Biden se jménem USA opět přihlásil k pařížské klimatické dohodě, kterou jeho republikánský předchůdce Donald Trump odmítl. Cílem dohody je omezením emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období.
Ještě v pondělí se Kerry sešel s Arminem Laschetem, který je pro zářijové parlamentní volby kancléřským kandidátem konzervativní unie CDU/CSU dosluhující šéfky německé vlády Angely Merkelové. Dnes se setká s Annalenou Baerbockovou, které do voleb povede Zelené, a také s šéfem liberální strany FDP Christianem Lindnerem. Na Kerryho berlínském programu je i jednání s vicekancléřem a kancléřským kandidátem sociálních demokratů Olafem Scholzem.
"Bylo by významným symbolem, kdyby USA a Německo na klimatické konferenci COP26 v Glasgow představily společná opatření pro příští roky. Nejde o klimatické cíle pro vzdálenou budoucnost, ale o konkrétní postup v tomto desetiletí. O tom jsem s Johnem Kerrym hovořila," uvedla Baerbocková o schůzce s Bidenovým klimatickým zmocněncem.
reklama