https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/thyssenkrupp-prehodnocuje-plany-na-produkci-takzvane-zelene-oceli
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Thyssenkrupp přehodnocuje plány na produkci takzvané zelené oceli

7.10.2024 13:30 | BERLÍN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Německá společnost Thyssenkrupp nyní přehodnocuje plány na produkci zelené, tedy uhlíkově neutrální oceli. S odkazem na sdělení firmy to uvedla agentura Reuters. V neděli se objevila v médiích zpráva, že Thyssenkrupp, který se potýká s problémy, zvažuje zastavení velkého projektu dekarbonizace.
 
Firma dnes upřesnila, že přehodnocuje plán pro svoji ocelářskou divizi, včetně plánu takzvané zelené transformace, který se týká uhlíkově neutrální výroby oceli. Produkce oceli je jedním z nejvíce znečišťujících průmyslových procesů.

"Neustále vyhodnocujeme nejlepší a ekonomicky nejvhodnější řešení za daných podmínek z hlediska technologie a výsledků, aby ocelářské podnikání Thyssenkrupp bylo dlouhodobě klimaticky neutrální," uvedla firma.

Německý list Handelsblatt v neděli s odvoláním na interní dokumenty napsal, že Thyssenkrupp zvažuje různé scénáře, od použití jiné technologie až po zastavení projektu přímé redukce pomocí vodíku. Běžně se pro výrobu oceli používá uhlík, tedy koks, aby se z oxidu železitého odstranil kyslík. Technologie přímé redukce pomocí vodíku používá místo uhlíku jako redukční činidlo vodík. Ten reaguje s oxidem železitým a místo oxidu uhličitého se uvolňuje pouze voda, což činí tento proces šetrnějším k životnímu prostředí.

Společnost Thyssenkrupp Steel Europe (TKSE) v září varovala, že plánovaný závod na přímou redukci v Duisburgu by mohl stát více než původně odhadované tři miliardy eur (76,1 miliardy Kč). Zhruba dvě miliardy eur z celkové částky projektu financuje vláda spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, kde Thyssenkrupp sídlí. V TKSE vlastní 20procentní podíl český miliardář Daniel Křetínský.

Thyssenkrupp potvrdil svá dřívější vyjádření, že projekt se přehodnocuje s ohledem na nové odhady nákladů. V současné době firma předpokládá, že bude stavbu realizovat.

TKSE a Thyssenkrupp se přetahují o to, kolik peněz podnik potřebuje, aby mohl samostatně přežít. Kvůli sporu na konci srpna rezignovalo vedení ocelářské divize.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pk

pepa knotek

7.10.2024 16:03
No to se to akcionářům v Thyssenkrupp podniká, když z potřebných 3 miliard na investici jim zadotuje obyvatelstvo částkou 2 miliardy. Zemská vláda samozřejmě žádné peníze nemá, ty vytáhne z kapes obyvatel formou poplatků a daní. Akcionáři poberou dividendy a ovce si utáhnou opasky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2024 16:49 Reaguje na pepa knotek
Zvláště Němčouři mají už tak utažené opasky, že jim bulvy lezou z očích důlků.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.10.2024 16:40
A proč nedovezou ocel a vůbec všechno z Číny, když si ta chce ničit přírodu. U nás by se mohlo hlavně digitalizovat. To jsou jen čisté služby.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2024 16:50 Reaguje na Slavomil Vinkler
Někdo musí být první a prošlapávat cestu. Digipostupy v Eu jedou velmi dobře.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.10.2024 17:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Já vím, když jsem byl v Holandsku a okradli mě, tak jsem se ani nemohl vyčurat.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.10.2024 18:16
Předpokládám, že když na to dostanou mastnou dotaci, tak to budou i realizovat.
Teď ještě najít toho politika, který takto marnotratně hospodaří s penězi.
Odpovědět
sv

s v

12.10.2024 13:56 Reaguje na Richard Vacek
To není problém. Můžou si pozvat bureše.
Odpovědět

Viktor Šedivý

9.10.2024 09:17
První krok - zmínka o tom, že císařovy nové šaty je zapotřebí možná trošku zkontrolovat.

Bohužel, výkřik "vždyť je nahý" přijde nejspíš bohužel příliš pozdě.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

14.10.2024 09:42
Moc o tom nevím, ale ta technologie má prý několik energeticky náročných kroků:
1/ z železné rudy se musí vyrobit pelety z čistých oxidů železa
2/ kolem pelet se prohání vodík a tak jsou předeny na železo
3/ následuje přetavení v elektrické peci na ingoty.
Dovozy z Číny sice nyní brzy prodraží díky CBAM, ale tento postup s drahým vodíkem bude stát ještě více. Takže třeba vedle investičních dotací čekají i na provozní dotace.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist