NERV: Cestou z krize jsou i ekologické daně
"Důsledný prodej povolenek na vypouštění CO2, tedy nikoli jejich rozdávání," navrhuje závěrečná zpráva NERVu
|
|
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz |
NERV také doporučuje důsledně prodávat povolenky na vypouštění CO2, „tedy nikoli jejich rozdávání“. Naopak více peněz by až do roku 2015 mělo směřovat na „zefektivnění využití energie a ekologizaci financované z výnosů mezinárodního prodeje povolenek“, říká závěrečná zpráva rady vlády.
„Doporučení NERVu se shodují s tím, co ministerstvo životního prostředí prosazuje posledních zhruba sedm let,“ říká Jakub Kašpar, tiskový mluvčí MŽP. Ekologická daňová reforma by měla zachovávat výnosovou neutralitu. Tedy na jedné straně zatěžuje suroviny škodlivé k životnímu prostředí a na druhé straně kompenzuje vyšší platby snížením ceny práce, tedy platbou na sociální pojištění. „Zvýšení ekologických daní je vysoce politické téma, které současná vláda bezprostředně neplánuje,“ řekl Ekolistu Kašpar.
První fáze reformy začala na počátku roku 2008, kdy vláda Mirka Topolánka zatížila daní elektřinu, zemní plyn a pevná paliva a slíbila, že na oplátku sníží cenu práce, konkrétně platbu za sociální pojištění pro zaměstnavatele. V prvním roce reformy, zvané nultá fáze, vláda zavedla spotřební daň na nejnižší možné úrovni, jakou povoluje EU. Když se po roce účty sečetly, zjistilo se, že se vybralo méně peněz, než kolik vláda očekávala. Dohromady zhruba 2,5 miliardy korun, zatímco podle původních předpokladů mělo jít o částku přesahující 4 miliardy. Změna zákona o sociálním pojištění se z tohoto důvodu nekonala. Později už, i kvůli finanční krizi, nebyla otázka zvyšování zelených daní na pořadu dne.
V současnosti vláda předkládá úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, který navrhuje zvýšení spotřební daně na benzin a naftu o korunu. „To je z hlediska ministerstva životního prostředí pozitivní, nejde ale o krok směrem k neutrální reformě,“ říká Jakub Kašpar.
Doporučení přivítalo i Hnutí DUHA, které považuje zelené návrhy NERVu za cestu k oživení ekonomiky a nastartování inovací. Podle Hnutí DUHA se domácnostem sníží účty za energii, zmenší se i škodlivé exhalace a dovoz plynu z Ruska. „Použít zelené inovace k oživení ekonomiky a menší závislosti na dovážené ropě a plynu, to nedělá jen Finsko. Přišly na to vlády v USA, Japonsku i řadě evropských zemí. Ale většina českých politiků tuhle šanci zatím nechává ležet na stole a dělá, co jim radí ČEZ,“ říká Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA.
K tématu Ekologické daňové reformy více zde:
Ekologická daňová reforma vybrala méně, změna pojištění se nekoná 12. března 2009
Ekologická reforma startuje - zatím jen na papíře 26. června 2007
reklama
Online diskuse
ekonomická krize ..... - 17. 9. 2009 - psJestli je něco překonané a naivní klišé tak je to teorie o krizi z nadvýroby. Krize byly, jsou i budou, velká krize zasáhla i 19. století, krize postihovaly ranně novověkou i středověkou Evropu a i v období antického Říma byly popsány hospodářské krize. Jestli byla krize z roku 1929 krizí z nadvýroby tak jak je možné že když dnešní objem výroby je mnohonásobně vyšší než v roce 1929 tak svět od té doby neprožívá permanentní hospodářskou krizi? Kdybyste si krom marxových spisků přečetl i nějakou modernější učebnici ekonomiky tak byste zjistil, že růst HDP v dlouhodobém měřítku je odvislý především od technologického rozvoje, nikoli od navyšování výroby, ovšem nadvýroba je základem konkurence a konkurenční boj je zase motorem technologického rozvoje. Pokud budeme výrobu chtít regulovat tak se technologický pokrok samozřejmě zastaví, jak jsme to viděli i u nás v letech 48 až 89 (někteří lidé jsou holt nepoučitelní). A snahy o nějaké "nasměrování" skončí tím, že místo genetiků budeme mít politbyro a nějakého nového lysenka (koukám, že jeho zdatní následovníci už rostou) a kybernetiku zavrhneme jako buržoazní pavědu, teda pokud vám to něco říká. Pokud ne tak si dnes místo DNA můžete dosadit GMO a místo kybernetiky jadernou energetiku. |