NERV: Cestou z krize jsou i ekologické daně
"Důsledný prodej povolenek na vypouštění CO2, tedy nikoli jejich rozdávání," navrhuje závěrečná zpráva NERVu
|
|
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz |
NERV také doporučuje důsledně prodávat povolenky na vypouštění CO2, „tedy nikoli jejich rozdávání“. Naopak více peněz by až do roku 2015 mělo směřovat na „zefektivnění využití energie a ekologizaci financované z výnosů mezinárodního prodeje povolenek“, říká závěrečná zpráva rady vlády.
„Doporučení NERVu se shodují s tím, co ministerstvo životního prostředí prosazuje posledních zhruba sedm let,“ říká Jakub Kašpar, tiskový mluvčí MŽP. Ekologická daňová reforma by měla zachovávat výnosovou neutralitu. Tedy na jedné straně zatěžuje suroviny škodlivé k životnímu prostředí a na druhé straně kompenzuje vyšší platby snížením ceny práce, tedy platbou na sociální pojištění. „Zvýšení ekologických daní je vysoce politické téma, které současná vláda bezprostředně neplánuje,“ řekl Ekolistu Kašpar.
První fáze reformy začala na počátku roku 2008, kdy vláda Mirka Topolánka zatížila daní elektřinu, zemní plyn a pevná paliva a slíbila, že na oplátku sníží cenu práce, konkrétně platbu za sociální pojištění pro zaměstnavatele. V prvním roce reformy, zvané nultá fáze, vláda zavedla spotřební daň na nejnižší možné úrovni, jakou povoluje EU. Když se po roce účty sečetly, zjistilo se, že se vybralo méně peněz, než kolik vláda očekávala. Dohromady zhruba 2,5 miliardy korun, zatímco podle původních předpokladů mělo jít o částku přesahující 4 miliardy. Změna zákona o sociálním pojištění se z tohoto důvodu nekonala. Později už, i kvůli finanční krizi, nebyla otázka zvyšování zelených daní na pořadu dne.
V současnosti vláda předkládá úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, který navrhuje zvýšení spotřební daně na benzin a naftu o korunu. „To je z hlediska ministerstva životního prostředí pozitivní, nejde ale o krok směrem k neutrální reformě,“ říká Jakub Kašpar.
Doporučení přivítalo i Hnutí DUHA, které považuje zelené návrhy NERVu za cestu k oživení ekonomiky a nastartování inovací. Podle Hnutí DUHA se domácnostem sníží účty za energii, zmenší se i škodlivé exhalace a dovoz plynu z Ruska. „Použít zelené inovace k oživení ekonomiky a menší závislosti na dovážené ropě a plynu, to nedělá jen Finsko. Přišly na to vlády v USA, Japonsku i řadě evropských zemí. Ale většina českých politiků tuhle šanci zatím nechává ležet na stole a dělá, co jim radí ČEZ,“ říká Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA.
K tématu Ekologické daňové reformy více zde:
Ekologická daňová reforma vybrala méně, změna pojištění se nekoná 12. března 2009
Ekologická reforma startuje - zatím jen na papíře 26. června 2007
reklama
Online diskuse
ekonomická krize ..... - 15. 9. 2009 - AlešTa žádné řešení nepotřebuje , ekonomickou krizi způsobují špatné ekonomické aktivity a ty musí zmizet. Tuhle krizi způsobil FED - federální úřad , který prostě snížil úroky přechodně tak, že na hypotéku dosáhnul každý američan no a Klintonova vláda nutila banky neodmítat určité klienty.... Byla to státní regulace , která způsobila krizi ! No a banky se samozřejmě chytli příležitosti a půjčovali kde komu s tím , že je stát když tak zachrání no a stát na jejich hru přistoupil a místo aby je nechal zkrachovat tak je zapeníze daňových poplatníků zachránil. No a co udělali bankéři ? Za to že donutily oslíka , aby se otřásl si dali tučnou odměnu. Prostě takhle to funguje když se stát plete do ekonomiky a dává podnikatelům jistoty - tedy přebírá za jejich činnost odpovědnost oni se pak podle toho chovají! To je prostě cesta do pekel ! Podnikáte ? , dělali jste chyby no tak si teď hezky zkrachujte a je to ! Jedině tak je totiž možné, aby na těch troskách mizerných firem a bank vyrosly nové zdravé firmy vedené odpovědnými lidmi. Tím že se to tzv. zachránilo se jen prodloužila agonie a zmařil se ekonomický růst na příští rok nemluvě o penězích , které budou platit daňový popklatníci ještě 20 let. ( Nejvíce si to odnesl sociálistický Island , který ručil bankám úplně za všechno - chtěli jistoty teď je mají ! )Vláda USA místo aby udělala nová pravidla , které přenesou odpovědnost bank na banky chce jejich činnost ještě více regulovat a přenášet odpovědnost za jejich podnikání na sebe - regulace , která způsobila krizi se řeší další ještě "větší regulací" - tím vlastně zastaví vývoj a podpoří zkostnaťělost a neefektivitu těch institucí budou vyšší úroky pro podniky a lidi, banky budou mít své jisté zisky sníží se růst HDP a zase budeme o krok blíže ke komunismu.... |