https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nestatni-lesnici-chteji-vic-penez-na-hospodareni-nez-navrhuje-statni-rozpocet
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nestátní lesníci chtějí víc peněz na hospodaření, než navrhuje státní rozpočet

5.9.2024 01:14 | PELHŘIMOV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Podle nestátních vlastníků lesů je v návrhu státního rozpočtu na rok 2025 podstatně méně peněz na podporu lesního hospodaření, než by bylo potřeba. Návrh počítá s 500 miliony korun, podle Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) tam chybí nejméně čtyři miliardy korun, zejména kvůli obnově lesů po kůrovcové kalamitě, řekl předseda SVOL Jiří Svoboda.
 
Sdružení uvedlo, že v platné legislativě jsou zakotvené tři základní pilíře podpory lesního hospodářství. Jsou to finanční příspěvky na hospodaření v lesích, na služby vlastníkům lesů a na mandatorní výdaje, což jsou finanční povinnosti vyplývající z lesního zákona. V předloženém návrhu rozpočtu je ale jen 500 milionů korun na mandatorní výdaje a služby. "Na příspěvky na hospodaření v lesích tam není v podstatě nic," uvedl Svoboda. Jde o příspěvky podle nařízení vlády 30, které jsou přímo vztažené na hospodaření v lese, například na obnovení porostů po kalamitní těžbě či pěstební činnost.

Ministerstvo zemědělství přitom odhaduje potřebu finančních prostředků v roce 2025 v souvislosti s obnovou holin po kůrovcové kalamitě a následnou péčí o lesní porosty na 5,11 miliardy korun, uvedlo sdružení. Financování lesnictví je podle SVOL nesystémové.

"Podle programového prohlášení vlády jsou lesy národním dědictvím. Pokud ale chceme naše lesy předat následovníkům zdravé a prosperující, bez obřích výdajů ze státního rozpočtu v budoucnu, je nutné do nich nyní investovat," uvedl Svoboda. Doplnil, že současná situace ale vypadá tak, že ministerstvo zemědělství před sebou sune výplatu i více než rok starých žádostí o příspěvky na hospodaření v lesích.

"Někteří vlastníci neobdrželi ještě ani peníze za žádosti podané v prvním pololetí 2023. Přitom každá koruna, kterou stát pošle na podporu lesního hospodářství, vygeneruje v rámci lesnicko-dřevařského sektoru do státního rozpočtu jenom na daních z příjmů ročně odhadem částku výrazně převyšující deset miliard korun," uvedl předseda SVOL.

Vloni lesníci v Česku zalesnili přes 35 200 hektarů holin, vysázeli 197 milionů sazenic, z 60 procent listnatých stromů. Podle zprávy SVOL jenom kilometr oplocení stojí okolo 80 000 korun.

"Při zalesňování jedlí nebo listnatými dřevinami se bez plotu bohužel neobejdeme, protože zvěře je místy příliš mnoho. Zalesnění jednoho hektaru v nákladových cenách loňského roku činilo průměrně 150 000 korun, následná péče o tento porost v příštích pěti letech bude stát zhruba také tolik," uvedlo sdružení. Ploch, které dokáže příroda zalesnit bez zásahu člověka, je podle nestátních lesníků menšina.

SVOL má 729 přímých členů s celkovou výměrou 555 000 hektarů lesa, což je 21 procent výměry všech lesů v ČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

5.9.2024 06:24
každý chce víc ale kde na to vydělat?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.9.2024 06:42 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

5.9.2024 08:13
"...Přitom každá koruna, kterou stát pošle na podporu lesního hospodářství, vygeneruje v rámci lesnicko-dřevařského sektoru do státního rozpočtu jenom na daních z příjmů ročně odhadem částku výrazně převyšující deset miliard korun". Za takových podmínek jsem okamžitě ochotný investovat ze svého pár stovek nebo i tisíc a podělit se se státem půl na půl :D ... asi něco ztraceno při redakční úpravě :D
Odpovědět
Ra

Radek

5.9.2024 08:51
"Podle programového prohlášení vlády jsou lesy národním dědictvím.
Tak 14 kč na sazenici je málo a další dotace ….. kolik by to muselo být aby bylo dost .
Jen tak aby se nezapomnělo u SVOL je vše možné .

Zvěř je národní bohatství ! platby co jdou do lesního hospodářství jsou tam i proto aby mohla v lese žít , nelze počítat pořád jen peníze , jede o životní prostředí , biodiverzitu .
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.9.2024 09:31
Dotace jsou největší zlo, jež totálně zdeformovalo ekonomiku a najít cestu
zpět je doslova bez "velkého třesku" nemožné. Všichni počítají s nějakou
z dotací a podle jejich nastavení nastavují i své podnikání. Bez dotací ani
nejsou mnozí schopni přežít a to je doslova varující, že to je ekonomický
propadák, který provozují. Obávám se právě toho "velkého třesku", který
nastane s vyschnutím pramene napájejícího dotační fondy a který zákonitě
jednou musí nastat, protože dotovaný podnik vytváří pouze daně, které by
bez dotací nikdy nebyly generovány.
Jinak vlastníci čehokoliv nejsou žádní chudáci, protože jsou vlastníci
a mohou se části majetku zbavit prodejem a získanými prostředky sanovat
ztráty. Jakpak k tomu přijdou ale ti poplatníci, co nic nevlastní na co by mohli pobírat dotace? Novodobý dotační systém je "Jánošík naopak" . Chudé obírá a těm majetným dotuje jejich majetky. Chudým zalepí ústa sociální dávkou, kterou zpětně vybere ve formě DPH. Dobře vymyšlená zbojničina.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

5.9.2024 20:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Přesně!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist