Nová čistírna odpadních vod v krčské nemocnici dokáže odstranit zbytky léčiv
Cílem je zachytit všechny nebezpečné látky již u zdroje, tedy v nemocnici. Tím projekt přispěje k lepší ochraně životního prostředí, neboť část vody je vypouštěna do přírody, a zároveň odlehčí Ústřední čistírně odpadních vod na Císařském ostrově, kam voda doteče kanalizací.
Zařízení v krčské nemocnici doplňuje další stupeň čištění k těm, které již zajišťovala dosavadní ČOV. Nemocnice na modernizaci za asi 25 milionů korun získala dotaci z tzv. norských fondů.V českých nemocnicích je voda obvykle čištěna pouze mechanicko-biologickou linkou, kdy jsou primárně z vody odstraňovány uhlíkaté a dusíkaté látky. "Tento projekt stávající technologii doplňuje o zbrusu nový terciální stupeň čištění," uvedl při zahájení stavby technolog pitných vod Pražských vodovodů a kanalizací Robert Kvačka.
Systém bude fungovat tak, že do nové části čistírny přiteče již vyčištěná voda ze současné linky. Nová část ji pak zbaví tzv. mikropolutantů, špatně odstranitelných látek vyskytujících se ve vodě v nanogramech až mikrogramech.
Poslouží k tomu tři technologie. "Nejprve je tam mikrofiltrace, která má za úkol vodu předčistit a zbavit jí všech nerozpuštěných látek tak, aby byla v dostatečné kvalitě pro následující stupně," popsal Kvaček. S mikropolutanty si následně poradí další dvě technologie. První je ozonizace a potom filtrace přes granulované aktivní uhlí.
Nový prvek pak podle Kvačka přibude rovněž do mechanické předfiltrace, tedy téměř na začátek procesu čištění odpadní vody. Dosud byla čistírna vybavena česlemi a pískovými filtry, které nyní doplní bubnové mikrosíto, které zajistí větší předčištění vody.
Podobné zařízení zvažuje i největší pražská nemocnice v Motole. "Oproti FTN není areál FN Motol odkanalizován do jednoho místa a denní produkce odpadních vod je téměř trojnásobná. Je zřejmé, že bez dotace nebude možné odstraňování zbytků léčiv v odpadních vodách nemocnice realizovat," uvedla nicméně mluvčí Miroslava Mikasová. Dodala, že nemocnice se bude zajímat o provozní náklady nové technologie ve FTN a na základě jejich zhodnocení určí, zda lze taková zařízení financovat z rozpočtu nemocnice.
Na Bulovce se s ohledem na největší kliniku infekčních chorob v zemi ČOV zaměřuje především na dekontaminaci vody s pomocí chloru. Mluvčí zařízení Eva Stolejda Libigerová nicméně ČTK sdělila, že nemocnice plánuje v souvislosti s rekonstrukcí kanalizace i modernizaci čistírny a při přípravě neopomine ani technologii na odstranění zbylých léčiv z odpadních vod. "Prozatím je však celková rekonstrukce v přípravné fázi a v tuto chvíli nejsem schopna sdělit konkrétnější termín," dodala mluvčí.
reklama