https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-naucna-stezka-v-ceskem-krasu-vede-kolem-velke-ameriky-a-trestaneckeho-lomu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová naučná stezka v Českém krasu vede kolem Velké Ameriky a Trestaneckého lomu

17.12.2022 01:42 | PRAHA (ČTK)
Velká Amerika v Českém krasu.
Velká Amerika v Českém krasu.
Foto | Hana Hofmeisterová / AOPK ČR
V Chráněné krajinné oblasti Český kras přibyla naučná stezka, vede kolem Velké Ameriky a Trestaneckého lomu. Její název Český Grand Canyon a Český Mauthausen odkazuje na časté označení těchto lomů. Stezka dlouhá téměř tři kilometry přibližuje přírodovědné hodnoty zdejší krajiny, historii těžby vápence a takzvaného pracovního útvaru Mořina, informovala mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.
 

Nová naučná stezka má 11 panelů a interaktivních prvků, návštěvník se například dozví o evropsky významné lokalitě Štoly Velké Ameriky, která chrání zimoviště několika druhů vzácných netopýrů ve starých a nepřístupných štolách navazujících na lomy.

"Neméně důležitou součástí stezky jsou i informace o nedávné minulosti tohoto území - především o nespravedlivém utrpení mnoha politických vězňů, kteří v letech 1949 až 1953 v Trestaneckém lomu za nelidských podmínek pracovali. Součástí stezky je proto i pietní zastavení u památníku politickým vězňům," uvedla Hana Hofmeisterová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Lom Velká Amerika je turisticky atraktivním místem, jezdí k němu lidé z celé republiky i ze zahraničí. Stezka návštěvníky zavede na řadu nově zpřístupněných výhledů. Stojany informačních panelů jsou zhotovené z kolejnic, po nichž jezdily lomařské vozíky a z tvarovaného drátu, takže působí autenticky. Pro představu náročnosti práce dělníků a trestanců je u Trestaneckého lomu vystavený takzvaný hunt neboli lomařský vozík, který je plně naložený kamením.

"S velkou úctou jsme při otevření stezky přivítali potomky politických vězňů, kteří zde v kamenolomu pracovali. Z jejich vyprávění stále zaznívala hrůza, kterou i jako děti vězněných v padesátých letech prožívali," uvedl Jan Procházka z Ústavu pro studium totalitních režimů.

CHKO Český kras byla vyhlášena 12. dubna 1972. Rozkládá se mezi Prahou a Berounem. Oblast, kde lesy zaujímají více než třetinu plochy, je protkána turistickými značenými cestami. Pěší turisté či cykloturisté mohou navštívit třeba hrad Karlštejn, Koněpruské jeskyně, obec Svatý Jan pod Skalou, Srbsko či lom Velká Amerika.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist