https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-centrum-pri-ceske-zemedelske-univerzite-chce-resit-adaptaci-krajiny-na-zmenu-klimatu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové centrum při České zemědělské univerzitě chce řešit adaptaci krajiny na změnu klimatu

25.9.2018 00:50 | PRAHA (ČTK)
Česká krajina na více než 80 procentech rozlohy nezvládá sucho v kombinaci se stále častějšími povodněmi. / Ilustrační foto
Česká krajina na více než 80 procentech rozlohy nezvládá sucho v kombinaci se stále častějšími povodněmi. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Při České zemědělské univerzitě (ČZU) v Praze vzniklo Centrum pro vodu, půdu a krajinu, jehož cílem je vytvořit řešení pro adaptaci krajiny na klimatickou změnu. Centrum jako hlavní směr činnosti na ochranu před suchem a povodněmi nabízí koncept Chytré krajiny, v jehož rámci začíná pracovat na třech pilotních projektech. Na tiskové konferenci to řekl rektor ČZU a hlavní koordinátor centra Petr Sklenička.
 

Česká krajina na více než 80 procentech rozlohy nezvládá sucho v kombinaci se stále častějšími povodněmi. Podle Skleničky je nutné krajinu na klimatickou změnu adaptovat, což zahrnuje opatření z oblastí politiky, legislativy, dotačních pravidel, vzdělávání či výzkumu. Česko má podle rektora sice mnoho dobrých strategií, koncepcí či generelů, problémem je ale absence pilotních projektů adaptačních opatření.

Centrum chce akcentovat výzkum, vzdělávání, poradenství i realizaci opatření. "Jednotlivé relevantní výzkumné týmy ČZU spojujeme a hledáme komplexní řešení na pomezí aplikovaného výzkumu a praxe. Naším odběratelem musí být ministerstvo zemědělství, jednotliví zemědělci a jejich farmy, lesní hospodáři a jejich lesní správy, obce nebo projektanti pozemkových úprav," řekl Sklenička. Centrum dále spolupracuje s řadou dílčích týmů z významných institucí v Česku i zahraničí.

Hlavním směrem činnosti centra má být koncept Chytré krajiny. Principem je vytvoření dostatečně velkých retenčních a akumulačních prostorů pro zachycení vody především z přívalových srážek. Vyspělým závlahovým systémem se pak voda musí rozvádět po celé krajině v době sucha. Důležité je podle Skleničky například také celý systém i jeho prvky dimenzovat na období po roce 2030 a později nebo vytvořit nový sofistikovaný vodohospodářský systém. V případě realizace má být výsledkem unikátní krajina v evropském měřítku.

V současnosti centrum začíná pracovat na projektech Chytrá krajina I až III. "Jde o projekty tří typů: zemědělské, lesní a urbanizované krajiny. Všechny projekty startujeme na pozemcích ČZU, abychom to, co vyprojektujeme, mohli okamžitě realizovat a monitorovat," doplnil Sklenička.

Finance na tento aplikovaný výzkum a realizaci byly dosud poskytnuty z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání a z Technologické agentury ČR. O úzké spolupráci ČZU jedná s ministerstvy zemědělství a životního prostředí a Lesy ČR. Pro realizaci opatření se předpokládá čerpání peněz z Programu rozvoje venkova, Operačního programu Životní prostředí i z přislíbené podpory soukromých investorů.



reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist