Nové memorandum má podpořit odklon tepláren od uhlí
"Urychleně je třeba řešit změnu paliva u menších zdrojů, které potřebují splnit do roku 2023 výrazně zpřísněné ekologické normy. Odpojením zákazníků a jejich přechodem k lokálním zdrojům vytápění se nežádoucí emise přesouvají přímo do obydlených oblastí. Naopak ze snížení emisí v teplárně budou mít prospěch všichni. Celkový přechod teplárenství od uhlí je otázkou příštích 15 let," řekl předseda výkonné rady TS ČR Tomáš Drápela.
Asociace uvedly, že zatímco nyní využívají teplárny v České republice k výrobě zemní plyn zhruba z jedné čtvrtiny a více než 60 procenta tepla vyrábějí z uhlí, během několika let by se měl podíl zemního plynu nejméně zdvojnásobit. Vzrůst by měl také objem spalované biomasy a energeticky využívaného odpadu. Modernizace teplárenských soustav by také měla v kombinaci se zemním plynem a technologií kogenerace (společná výroba elektřiny a tepla) v budoucnosti přispět mimo jiné k vyrovnávání výkyvů dodávek elektřiny z obnovitelných zdrojů.
"Více než pětina obyvatel Česka je dálkově zásobována teplem, které vzniká spalováním uhlí. To je v kontextu mezinárodních dekarbonizačních závazků České republiky neudržitelné. Kombinovaná výroba elektřiny a tepla ze zemního plynu je vysoce efektivním a ekologickým řešením, které v maximální možné míře umožní zachovat stávající soustavy zásobování teplem," řekl dnes předseda Rady ČPS Martin Slabý.
Asociace podotkly, že zabránění rozpadu teplárenských soustav a podpora jejich modernizace patří mezi jednoznačné priority tuzemské energetiky také podle ministerstva průmyslu a obchodu. "S moderními teplárnami počítají všechny strategické dokumenty státu, včetně Státní energetické koncepce. Hovoří se o stabilizační roli v elektrizační soustavě, akumulaci elektřiny do tepla nebo kogeneraci," dodaly.
Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,3 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony obyvatel. Teplo dodávají nejen průmyslovým podnikům, ale také školám, nemocnicím, úřadům a dalším odběratelům. Vedle výrobců a distributorů dálkového tepla jsou jeho členy rovněž vysoké školy a organizace.
Český plynárenský svaz je nezávislé sdružení firem a odborníků působících v plynárenství a souvisejících oborech. V současné době sdružuje více než 200 odborných sdružení a firem působících v plynárenství, přes 260 individuálních členů, ve velké většině plynárenských odborníků, a přes 60 čestných členů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
Jiří Daneš
1.7.2020 16:48Pavel Hanzl
18.7.2020 14:41 Reaguje na Jiří DanešJiří Daneš
1.7.2020 16:55Pavel Hanzl
18.7.2020 14:43 Reaguje na Jiří DanešJan Šimůnek
1.7.2020 17:41Jan Marján
2.7.2020 08:05 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
18.7.2020 14:45 Reaguje na Jan ŠimůnekCo jde z Norska, Ruska, Maroka, Libye, Skotska nebo USA je už jiná otázka a nám to může být víceméně fuk.
Lukáš Kašpárek
2.7.2020 07:08Pokud by se snížila závislost domácností na centralizované výrobě energií třeba o 50%, tak by stačilo nechat ve zbytku plyn a emise by se snížili už významněji než jen o 50%.
Jan Šimůnek
2.7.2020 09:55 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
2.7.2020 10:10 Reaguje na Jan ŠimůnekTéměř vždy je výhodnější po všech stránkách vyrábět a spotřebovávat energii na jednom místě (vyšší účinnost, protože se dá přesně regulovat na aktuální místní potřebu, žádné ztráty vedením na dlouhé vzdálenosti, atd.).
Je to o základních fyzikálních principech......
Vaclav Sobr
2.7.2020 10:14 Reaguje na Lukáš Kašpárekpokud by jste se stejnou technologii rozhodl decentralizovat musíte kalcit vozit do všech výroben, a pak z něj odpad svážet.
Vedle velké elektrárny to můžete sebrat najednou a vyrábět z toho sádrokarton.
žádná výroba čehokoliv, včetně energie, nestojí ve vzduchopráznu.
Lukáš Kašpárek
2.7.2020 10:20 Reaguje na Vaclav SobrVaclav Sobr
2.7.2020 11:12 Reaguje na Lukáš Kašpárekano bylo by méně ztrát na transportu produktu ale o mnohem víc se přijde na realizaci technologie.
S rozvody plynu je to podobné. (co se toho týká - podle mne je zcela nesmysl plynofikovat aby jsme podle současných plánů za 30 let odstupovali od plynu)
podobě jako když EU sponzorovala rtuťové úsporky ve chvíli kdy už je dávno LED světla překonávala ve všech ohledech.
(ale holt v EU si bussiness zainvestoval do výroby úsporek které nikdo moc nechtěl a tak se museli tyto nesmyslné investice zachraňovat z veřejných peněz)
návrhy na plynofikaci - to samé v bledě modrém.
Zemní plyn má sice menší emise než uhlí jako takové.
Ovšem když k plynu připočteme emise které vznikají při těžbě, a náklady na jeho transport přes 1/3 planety není v globálo o moc lepší než uhlí které si vytěžíme a spálíme lokálně.
(je tam jen NIMBY efekt že těžbu a dopravu nemáme na očích a emisně se k nim NIKDO nehlásí)
Lukáš Kašpárek
2.7.2020 12:17 Reaguje na Vaclav SobrTakový jako Vy dělají z aktuální praxe lživě jen teorii a to ještě špatnou.... diskutovat s člověkem co lže, nebo neví o čem mluví nemá moc přidanou hodnotu....
Vaclav Sobr
2.7.2020 13:03 Reaguje na Lukáš Kašpárekty dotace platíme my všichni na daních a je potřeba s tím už konečně přestat.
A je to levnější a nebo prostě jenom externality zaplatíte jindy?
u obého bych rád viděl rozpočet za takových 30-40 let životnosti danné technologie :-)
Vaclav Sobr
2.7.2020 13:05 Reaguje na Lukáš Kašpárekpodobně jako když EU nesmyslně dotovala výrobu rtuťových úsporek zatímco Číňani vyráběli LEDky)
ale místní bussiness si nesmyslně nabral úvěry pod nesmyslnými pobídkami a zárukami EU a politici mu museli zajistit "ziskovost".
Zemní plyn a jeho podpora je úplně identickým nesmyslem. Neměla by do něj jít na žádné úrovni ani koruna veřejných prostředků.
Pavel Hanzl
18.7.2020 14:51 Reaguje na Vaclav SobrVaclav Sobr
2.7.2020 10:11 Reaguje na Lukáš KašpárekMinimálně taková bude ztrácet hodně času na přejíždění od jenoho zdroje ke druhému, zatímco centralizovaný zdroj s naplánovanými směnami si vystačí s méně lidmi.
Takže - zajímal by mne skutečně nějaký výpočet těch ztrát vedením oproti dalším nákladům které z decentralizace budou.
třeba i tu že bude nutné po městě rozvádět více rozvodů plynu a navyšovat jejich kapacity...
Vaclav Sobr
2.7.2020 10:07A vyhazovat zase oknem peníze.
Pokud už - tak odstupme zcela jak od uhlí tak od zemního plynu.
Do každé vesnice dejme jeden malý "atmosferický" (za normálního tlaku) jaderný reaktor který vodu ohřeje max na 90°C, zcela bez nutnosti páry. a Jen vyměníky ohřívejme vodu.
A bude pokoj. Bonusem bude i to že žádné peníze nedostane ani Putin, U_ani USA ani Norsko a dokonce ani Německo či Ukrajina za transit plynu.