https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-tune-v-dolnich-pocernicich-maji-zamezit-suchu-v-krajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové tůně v Dolních Počernicích mají zamezit suchu v krajině

9.5.2020 00:15 | PRAHA (ČTK)
Nový ostrov měří 13.000 metrů čtverečních, sedm velkých a tři malé tůně mají celkovou rozlohu 3300 metrů čtverečních.
Nový ostrov měří 13.000 metrů čtverečních, sedm velkých a tři malé tůně mají celkovou rozlohu 3300 metrů čtverečních.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | praha.eu
V rybníce Martiňák v Dolních Počernicích vznikl nový ostrov a soustava tůní, která má zamezit suchu v krajině. Práce zajišťuje hlavní město a magistrátní odbor ochrany prostředí. V dubnu to uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. V plánu projektu přírodního parku, kam spadá například i rekreační zóna U Čeňku, jsou nové louky či výsadba lesních a ovocných stromů.
 

"Dáváme do pořádku to, co člověk v minulosti svou činností poškodil. Tato opatření nám pomohou co nejvíce zadržovat vodu v krajině," uvedl náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN). Náměstek doplnil, že zde vzniknou také biotopy pro rostliny a vodní a mokřadní živočichy.

Nový ostrov měří 13.000 metrů čtverečních, sedm velkých a tři malé tůně mají celkovou rozlohu 3300 metrů čtverečních. Tůně vznikly částečným odbagrováním zeminy mezi Svépravickým potokem a potokem Chvalkou, které rybník Martiňák napájí. Dále byly mimo jiné upraveny svahy břehů rybníka, které jsou nyní pozvolnější. Z písku, vytěženého při revitalizačních pracích, byla na břehu rybníka vymodelována písečná duna. Je vysoká až pět metrů a má sloužit dětem jako přírodní pískoviště.

Ještě v letošním roce se plánuje vznik nové louky propojené cestami a pěšinami a následná výsadba lesních i ovocných stromů, doplnil Hofman.

Projekt nového přírodního parku pro obyvatele Černého Mostu je starý více než deset let. Magistrát začal park budovat v roce 2015. V minulých letech zde vznikl park U Čeňku, v rámci projektu byla vytvořena malá políčka s výsadbami ovocných stromů a obnovilo se koryto Svépravického potoka, který plní vodou rybníky Martiňák a V Pískovně.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SC

Stanislav Chytrý

13.5.2020 13:19
Dobrý nápad. Uvidíme jak to bude fungovat. Hlavně, aby ty tůňky nevyschly.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist