https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novy-portal-agrorisk-muze-zemedelcum-pomoci-s-pestebnimi-riziky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nový portál Agrorisk může zemědělcům pomoci s pěstebními riziky

16.3.2021 00:58 | PRAHA (ČTK)
AgroRisk.cz informuje o rizicích pro hlavní pěstované plodiny, jako jsou například pšenice, řepka nebo ječmen.
AgroRisk.cz informuje o rizicích pro hlavní pěstované plodiny, jako jsou například pšenice, řepka nebo ječmen.
Zemědělcům v Česku by měl při jejich činnosti napomoci nový portál AgroRisk.cz, který informuje o rizicích pro hlavní pěstované plodiny, jako jsou například pšenice, řepka nebo ječmen. Na jeho vzniku se podílelo několik výzkumných ústavů nebo Mendelova univerzita v Brně, sdělila mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková, komora je partnerem projektu.
 

Na portálu je interaktivní mapa ČR, uživatelé si mohou zvolit konkrétní oblasti a vybranou zemědělskou plodinu. Na výběr jsou třeba také brambory, ovocné stromy, chmel nebo cukrovka. "Mapa následně zobrazí možné rizikové faktory a pro každý z nich určí výši rizika na pětistupňovém semaforu. A to od bílé barvy, která znamená zanedbatelné riziko, přes žlutou až po tmavě červenou barvu signalizující mimořádné riziko," uvedla komora.

Podle Zdeňka Žaluda z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR jde prakticky o systém včasného varování pro zemědělce. Agronomové či rostlinolékaři se pak můžou rozhodovat o zásazích do pěstování. "Například z důvodu výskytu silného větru pro aplikaci postřiků nebo kapalných hnojiv či vymezení nepříznivých podmínek pro využití živin rostlinami, případně jak se včas připravit na zásah proti momentálně aktivním škodlivým činitelům, aby byl co nejúčinnější. Zvláště ovocnáři v pozdním jarním období ocení informaci, kde v jejich lokalitě hrozí návrat nízkých teplot a je třeba připravit protimrazová opatření," uvedl Žalud, který je zároveň tvůrcem známého projektu Intersucho.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

os

orb slavík

16.3.2021 09:52
Asi je ten portál dobrý, ale pořád nevidím tu zásadní změnu v zemědělském hospodářství. Sto, dvě stě hektarové plochy tří čtyř druhů plodin. Pole umlácené těžkými stroji. Po dešti na nich stojí jezera vody, voda z nich se nemůže zasáknout. Za mého mládí pole byla plná života, koroptve, bažanti, zajíci, skřivani, čejky, racci,křepelky. Projděte se dnes po polích, nic, mrtvo. Jsou jistě zemědělci, kteří se chovají k půdě, jako k živému organismu, před těmi smekám, ale těch, kteří se k půdě chovají hulvátsky je daleko více. Nesnáším jejich kecy, že kdyby nebylo jich, že chcípneme hladem. Vím, že živá půda dá stejné výnosy. Uvedu příklad. Jezedáci v mém okolí prodají slámu do spalovny a pak po polích lítají s ledkem. Kamarád spočítal, že na pole s řepkou vjel traktor 17x za sezonu, hnojí takzvaně na list. Co s tím nevím, protože u kormidla jsou lidé kterým je to jedno.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist