https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nyt-zivotni-prostredi-v-cine-maji-napravovat-ekologicke-organizace
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NYT: Životní prostředí v Číně mají napravovat ekologické organizace

14.6.2006 07:59 | PRAHA/PEKING (EcoMonitor)
Problémy způsobené znečištěním přijdou Čínu ročně na více než 200 miliard dolarů, oznámily čínské úřady a vyzvaly místní obyvatelstvo, aby se zapojilo do péče o životní prostředí, napsal deník New York Times.
 

ˇSnaghaj
Šanghaj, největší čínské město. Tato fotografieje zveřejněna pod licencí GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty). Využívá materiál z článku Wikipedie "Peoples Republic of China"
Foto: wikipedia.org

Zástupce ředitele čínské Státní agentury pro ochranu životního prostředí (SEPA) Zhu Guangyao řekl, že význam soukromých ekologických organizací v Číně zaostává za ostatními zeměmi a že jeho úřad chce hrát důležitou roli při vyvíjení "legislativy chránící zájmy těchto organizací a jejich existenci v Číně".

Přes veškerou snahu půl milionu úředníků Státní agentury pro ochranu životního prostředí a dalších organizací se stav životního prostředí v Číně zhoršuje a podle Zhu Guangyaoa "zde není prostor pro optimismus". Ve zprávě, kterou Guangyao vydal, se píše, že znečištění vody, krajiny a půdy je velmi vážné. "Čínská vláda musí mobilizovat všechny síly, aby byly vyřešeny problémy se znečištěním způsobujícím poškození lidského zdraví."

Poškození životního prostředí stojí Čínu ročně zhruba 10 procent HDP, píše deník New York Times. Zhu Guangyao dále uvedl, že některé místní úřady se zpěčují pomoci vládnímu úsilí o ochranu životní prostředí, některé dokonce pracují proti němu. Po více než 25 letech strmého hospodářského růstu se Čína z hlediska životního prostředí ocitla v krizové situaci, která se nadále zhoršuje. Lokální úřady nezvládají prosadit legislativu, která by závažnému znečišťování ovzduší a vody bránila.

Ekologické organizace ale varují, že Státní agentura pro ochranu životního prostředí nemá pravomoc prosadit příslušné zákony bez podpory nejvyšších politiků. "V Číně není politické prostředí, jež by dovolovalo soukromým organizacím nezávisle pracovat", řekl Zhu Chunqian, vedoucí záchranných programů organizace World Wildlife Fund China. Mluvčí čínské pobočky Greenpeace Yu Jie deníku New York Times řekl, že otevřeně hovořící ochránci životního prostředí riskují represivní reakci. Pokud by podle něj organizace "získaly právní status, mohly by se také samy bránit právními zbraněmi".

Podle článku v deníku New York Times ze dne 6. 6. 2006
reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist