https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-muzou-zakazat-stavby-se-kterymi-nesouhlasi-rozhodl-ustavni-soud
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce můžou zakázat stavby, se kterými nesouhlasí, rozhodl Ústavní soud

13.10.2006 13:13 | HARRACHOV/BRNO (EkoList)
Ústavní soud v srpnu rozhodl, že obec na svém území může vyhlásit stavební uzávěru na stavbu, se kterou nesouhlasí; stavební uzávěra ale musí být v souladu s územním plánem obce. Pokud tomu tak je, může ji obec použít i proti vůli nadřízených správních orgánů. Rozhodnutí soudu se přitom netýká jen obce Pozlovice, jejíž nařízení o omezení výstavby energetických vedení se u Ústavního soudu snažilo zrušit ministerstvo vnitra. Spory o stavební uzávěru se odehrávají i v dalších obcích ČR.
 

Obec Pozlovice v roce 2004 vydala nařízení, kterým na svém území omezila výstavbu energetických vedení narušujících krajinný ráz místa. Pokud by někdo vedení chtěl stavět, musel by splnit dvě podmínky: v lese by nesměly být sloupy vedení vyšší než 15 metrů a ve volné krajině by musely vést pod zemí. Zlínskému krajskému úřadu a posléze i ministerstvu vnitra se však pozlovické nařízení nelíbilo a navrhly jeho zrušení. Podle názoru ministerstva vnitra obec v nařízení překročila svoje pravomoce, protože prý určila podmínky konkrétní stavby, což je ale vyhrazeno územnímu řízení. Obec ovšem namítla, že její nařízení je pouze upřesněním podmínek, které se týká jakékoli stavby zmíněného typu. Soud dal za pravdu obci a její nařízení nezrušil.

výstavba v harrachově
Harrachovští radní stavební uzávěru nechtějí. Tady byla horská louka a stará budova mateřské školy, teď tu vzniknou čtyři několikapatrové domy se stovkou bytů.
Foto: Jan Stejskal/EkoList

Spor o stavební uzávěru se u Ústavního soudu neocitl poprvé. Už v lednu 2005 rozhodoval o uzávěře ve středočeské obci Lipník, která tímto způsobem chtěla chránit část svého území "pro jejich přírodovědné, krajinné a estetické hodnoty, umožnit jejich využití k rekreaci i poučení občanů a celkově přispět ke zlepšení životního prostředí regionu a jeho rekreačního potenciálu". I tenkrát dal Ústavní soud za pravdu obci Lipník, nikoli ministerstvu vnitra, které uzávěru napadlo.

Někde to jde, jinde ne
Stavební uzávěra je vyhlášena taky v krkonošských střediscích Špindlerův Mlýn nebo Rokytnice nad Jizerou. S její pomocí se tamější radní brání nájezdům developerů, kteří se v těchto horských střediscích snaží budovat rekreační byty bez ohledu na možnosti území.

Spor o stavební uzávěru je rovněž součástí politického života v Harrachově. Tady po ní ale volá část občanů Harrachova, zatímco radnice se jí brání. Harrachov se za posledních několik let rozrostl o víc než 500 bytů a nejmíň dalších 500 je ve výstavbě nebo v různých fázích úředních řízení. V mnohapatrových, tzv. apartmánových domech, které výrazně mění tvář obce, ovšem nenacházejí bydlení místní - jako víkendové byty si je kupují hlavně bohatí obyvatelé měst, kteří mají trvalé bydliště jinde než v Harrachově. To přináší obci problémy - například zvýšené náklady na likvidaci odpadů nebo na udržování infrastruktury. Ve městě proto přede dvěma lety vzniklo sdružení Pro udržení vyváženého rozvoje Harrachova, které má v obci s necelými 1800 obyvateli přes 200 členů. Hlavní náplní jeho činnosti je snaha zabránit výstavbě dalších apartmánových domů - podle internetových stránek sdružení totiž jejich přibývání "znehodnocuje rekreační charakter místa, hrubě narušuje krajinný ráz, zhoršuje životní prostředí a neúměrným zvyšováním zátěže území ohrožuje i přírodu Krkonošského národního parku". Protože se v Harrachově právě pracuje na novém územním plánu, navrhlo sdružení do jeho vzniku vyhlásit stavební uzávěru na výstavbu apartmánových domů.

Radnice vedená Sdružením nezávislých kandidátů-Evropských demokratů (SNK-ED) a ODS sice některé problémy s apartmánovými domy připouští, jejich další výstavbě ale bránit stavební uzávěrou nechce. "Na stavební uzávěru si město nechalo udělat od čtyř nezávislých institucí právní rozbor. Všechny čtyři odborné rozbory městu tuto stavební uzávěru nedoporučily," napsal zástupce starosty Tomáš Ploc v letošním únorovém čísle Harrachovského zpravodaje. Radním vyhlášení uzávěry naopak doporučila komise, která připravovala zadání nového územního plánu obce. Opoziční zastupitelka a mluvčí sdružení Jaroslava Vacková proto na zasedání zastupitelstva vyhlášení uzávěry letos v březnu navrhla. Navzdory mnoha příkladům z jiných obcí i navzdory rozhodnutí Ústavního soudu ale většina harrachovských zastupitelů ze SNK-ED a ODS trvala na svém a snahu zabránit výstavbě dalších apartmánových bytů stavební uzávěrou nepodpořila.


reklama

 
Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist