Obce se obávají drahého odpadu, zjistil výzkum Arniky
Podle nového zákona o odpadech platného od letošního roku jsou obce povinny vytřídit z komunálního odpadu 60 % do roku 2025, 65 % do roku 2030 a 70 % do roku 2035. Za nesplnění cílů jim hrozí pokuty, zároveň rostou poplatky za skládkování. Kromě rostoucích nákladů na sběr a likvidaci odpadu se obce potýkají s řadou dalších problémů, včetně neukázněnosti obyvatel. Města a obce však také poukázaly na systémové nedostatky, jako je odpadová legislativa či špatný odbyt surovin. Tyto překážky neumožňují optimálně regulovat odpadové hospodářství.
„Za zmínku stojí vysoká produkce odpadů a nízká úroveň třídění, které tvoří propojenou nádobu. Přestože 88 % respondentů o snižování produkovaných odpadů usiluje, redukci množství vyhazovaného odpadu považuje za reálnou 60 %, vyloženě skeptických je 33 % obcí,“ říká Miroslava Jopková z Arniky.
Města a obce se prevenci vzniku odpadů věnují různými způsoby. Nejčastěji uvádí sběr oblečení pro charity, osvěta a podpora kompostování.
Největší potenciál ke snížení množství odpadů podle respondentů nabízí finanční motivace (platba za odpad dle skutečně vyprodukovaného odpadu, slevy pro domácnosti, které důsledně třídí) dále pak osvěta a vzdělávání nebo podpora kompostování. Finanční motivaci paradoxně využívá jen 17 % měst a obcí, přestože jde podle respondentů o nejúčinnější nástroj prevence vzniku nadbytečného odpadu.
Splnění legislativních požadavků bude podle měst a obcí velmi náročné, protože v relativně krátké době musí zvýšit množství vytříděného odpadu a snížit produkci směsného komunálního odpadu. Z výsledků soutěže Odpadový Oskar, která hledá sídla České republiky, kde lidé vyhazují nejméně odpadů a nejlépe třídí, se míra třídění pohybuje kolem 55 %. Celorepublikový průměr je jen 40 %.
Dotazníkového šetření se letos na jaře zúčastnilo 164 měst a obcí všech velikostí napříč celou Českou republikou.
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Miroslav Vinkler
22.7.2021 14:39Jan Škrdla
22.7.2021 22:59 Reaguje na Miroslav VinklerJak obec můžete mít sběrný dvůr, kontejnery po obci, rozdat lidem kompostéry, provádět svoz tříděného odpadu, ale k čemu je to platné, když platíte svozové společnosti paušální částku podle počtu obyvatel (místo platby za skutečně vyprodukovaný odpad).
Co se obyvatel a finanční motivace týká, jsem možná optimista, když řeknu, že +-95% obyvatel to povede k zodpovědnějšímu nakládání. Nebo jim to bude jedno a přispějí vyšší částkou do obecního rozpočtu. Těch zbývajících 5% bude vyvážet odpad, kde se dá (viz příspěvek od ig). Takže když chcete zavést motivační způsob platby za odpad, tak je potřeba zavést tak trochu policejní stát.