https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-u-hradku-trvaji-na-tom-ze-by-jaderne-uloziste-ohrozilo-vodu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce u Hrádku trvají na tom, že by jaderné úložiště ohrozilo vodu

14.11.2019 00:30 | JIHLAVA (ČTK)
Zástupci obcí z lokality Hrádek na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska trvají na tom, že by případná stavba hlubinného úložiště jaderného odpadu ohrozila v tomto území zdroje pitné vody. / Ilustrační foto
Zástupci obcí z lokality Hrádek na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska trvají na tom, že by případná stavba hlubinného úložiště jaderného odpadu ohrozila v tomto území zdroje pitné vody. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | SÚRAO
Zástupci obcí z lokality Hrádek na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska trvají na tom, že by případná stavba hlubinného úložiště jaderného odpadu ohrozila v tomto území zdroje pitné vody. Odvolávají se na blízké evropské rozvodí. Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák ve včerejší debatě v Jihlavě řekl, že se povodí dokonce zajímá o možnost vybudovat na tomto území nádrž, která by byla zásobou pitné vody pro Jihlavu.
 

Zástupci Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) uvedli, že vodě věnují pozornost na všech devíti lokalitách v Česku zvažovaných pro úložiště. "Rozvodí různých řádů máme v každé lokalitě, takže to je charakteristika, se kterou stejně musíme počítat na všech lokalitách," uvedl Lukáš Vondrovic, který je v SÚRAU zodpovědný za projekt přípravy hlubinného úložiště.

Starostové šesti obcí z lokality Hrádek proti úložišti společně bojují od jara, mají kvůli tomu i právního zástupce. Odvolávají se na to, že voda z jejich území odtéká jak do povodí vodárenské nádrže Hubenov zásobující Jihlavu, tak směrem k ochrannému pásmu přehrady Švihov. Dnešní téměř tříhodinové debaty v sále jihlavské radnice se zúčastnila stovka lidí.

Podle Dvořáka se stavba nádrže s kapacitou zhruba 1,5 milionu metrů krychlových vody zvažuje v údolí mezi obcemi Dolní Cerekev, Batelov a Rohozná. Dvořák řekl, že obce kvůli záměru kontaktovali zástupci Povodí Moravy a ministerstev životního prostředí a zemědělství. "Domluvili jsme se, že tomu zájmu státu nebudeme stát v cestě," řekl. Po jednání Dvořák řekl, že o vodní nádrži se v tomto území kdysi uvažovalo, ale v nynějších územních plánech není.

Ředitel SÚRAO Jan Prachař včera v Jihlavě potvrdil to, že do poloviny příštího roku by měl počet lokalit zvažovaných pro úložiště klesnout z devíti na čtyři. "V současné chvíli máme dostatečné množství dat a informací, abychom mohli zodpovědně a objektivně přistoupit ke snížení počtu," uvedl.

Podle platné koncepce státu by měla být finální lokalita pro úložiště vybraná do roku 2025. Se stavbou skladu, v němž by měly být zhruba půl kilometru pod zemí uloženy tisíce tun jaderného odpadu, hlavně vyhořelého jaderného paliva z elektráren, stát počítá od roku 2050. Fungovat by pak úložiště mělo od roku 2065.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Věra Stejskalová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist