https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-zakladaji-svazek-obci-krivoklatsko-dal-odmitaji-pripravovany-narodni-park?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce zakládají Svazek obcí Křivoklátsko, dál odmítají připravovaný národní park

4.11.2022 02:19 | KARLOVA VES (ČTK)
Obce zakládají Svazek obcí Křivoklátsko, dál odmítají připravovaný národní park. Jako svazek chtějí mít účinnější a jednotný oficiální status. Zároveň má být nová organizace plnohodnotným partnerem při jednání o zamýšleném národním parku. Členové svazku uvedli, že jim chybí lepší komunikace a dostatečná a prokazatelná argumentace ministerstva životního prostředí i dalších orgánů veřejné správy pro založení národního parku. Přibližně deset obcí už má zapojení do svazku schválené v zastupitelstvech, další ho budou schvalovat do konce listopadu, odpověděla na dotaz ČTK starostka Karlovy Vsi Iveta Kohoutová. Celkem se do přípravy svazku zapojilo 30 obcí.
 

Zástupci obcí poukazují na to, že vyhlášení národního parku by se dotklo 30 000 zdejších obyvatel a dalších tisíců navazujících podnikatelských aktivit, které jsou pro region významné. "Není to ale tak, že bychom nepodporovali ochranu životního prostředí a že bychom bránili přírodní a kulturní identitě Křivoklátska," řekl na setkání kvůli založení svazku starosta Bělče Lukáš Kocman. Obce, které zapojení do svazku už schválily, jej zaregistrují. "Další budou průběžně přistupovat," doplnila Kohoutová.

Starosta Bělče zdůraznil, že obce mají velký zájem na tom, jak bude vypadat prostředí, kde jejich obyvatelé žijí. Zatím ale nemají konkrétní informace o přesných pravidlech v jednotlivých částech parku. I na předchozích setkáních zástupců ministerstva životního prostředí a obcí zaznělo, že některá pravidla se budou určovat až po vyhlášení parku, což některé místní znepokojuje.

Zástupci obcí také už dříve kritizovali termín zveřejnění záměru, který sice ministerstvo posunulo z června na září, ale záměr o vyhlášení Národního parku Křivoklátsko pak v září zveřejnilo na úřední desce jen krátce po komunálních volbách. Zároveň začala plynout devadesátidenní lhůta pro podání oficiálních námitek a připomínek, které za tu dobu musí vedení obcí projednat a schválit. Starostové v září v této souvislosti mluvili o tlaku na termín, podle nich by bylo lepší počkat, až se oficiálně ustanoví nová vedení obcí a uplynou lhůty například pro volební stížnosti.

Při setkání zakladatelů svazku obcí se jejich zástupci shodli na tom, že považují za vhodnější ochranu Křivoklátska v podobě CHKO se síti maloplošných národních přírodních rezervací, které poskytují nejpřísnější formu ochrany těm nejcennějším místům Křivoklátska. Ochranu CHKO také už nyní doplňuje biosférická rezervace UNESCO, Ptačí oblast Křivoklátsko, která je součástí NATURA 2000, a Lesnický park Křivoklátsko zařazený do Mezinárodní sítě modelových lesů.

Zvláště chráněné území parku se podle záměru dotkne 19 obcí, celkem má park zabírat 116 čtverečních kilometrů na Kladensku, Rakovnicku a Rokycansku. Záměr uvádí, že park má chránit rozsáhlý vnitrozemský komplex převážně listnatého lesa nižších poloh s velkým podílem přirozených či lidskou činností málo ovlivněných ekosystémů, kde je mimořádně vysoká rozmanitost živé i neživé přírody. Změnit se má i systém lesního hospodaření na více přírodě blízký. Změna z hospodářských lesů na lesy takzvaného zvláštního určení je podle zákona o lesích možná i v současné CHKO.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

4.11.2022 10:52
Z právního hlediska pravomocí správy je účelný Národní park. Z hlediska biodiverzity je však nutno odstranit ustanovení o bezzásahovosti. Udržení současného vzhledu vyžaduje spustit kvalifikovaný intenzivní plán péče jako v lesoparkové krajině loveckého revíru králů(šlechticů).
Odpovědět
Sl

Slovan

4.11.2022 15:11 Reaguje na Slavomil Vinkler
Čemu ublíží bezzásahovost v lese? Navíc v lese, kde už je víceméně přirozená skladba? Chtít všude jakousi “zásahovost” za každou cenu je stejná ptákovina, jako chtít bezzásahovost tam, kde nemá co dělat (např. většina Soutoku). I v lese existuje přirozený výběr - přežijí jen ty stromy, které jsou dostatečně odolné a které mají zároveň i kus štěstí! Alespoň tam, kde člověk “vševědoucí” nezasahuje. Jako sorry, ale mít všechny lesy pod kontrolou za každou cenu... s dnešními znalostmi jak v našich podmínkách lesní ekosystém funguje...
Odpovědět
LB

Lukas B.

4.11.2022 17:14
blbé dotazy:
1. co by těm obcím mohlo spadnutí do parku přinést pozitivního?
2. nepoškozený původní les je tam díky parku, nebo parku navzdory?
3. co pozitivního umí park a neumí to chko?
4. divíte se po požáru v českém švýcarsku obcím, že nechtějí s nějakým parkem nic mít?
Odpovědět
va

vaber

5.11.2022 08:49
rezervace a národní parky člověka jen omezují a brzdí v ještě větším rozletu,
kolik peněz by mohli podnikatelé a obce vytřískat v prostorách národních parků ,
chudáci v obcích nebudou mít svobodu
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.11.2022 11:08 Reaguje na vaber
O to taky podnikavcům jde. Možná už mají skoupeny pozemky v okolí
na stavbu restaurací a hotelů a bez nálepky NP by ta investice
přišla vniveč. Domorodci se dělí na ty, kteří chtějí žít v klidu
jako dosud a na ty, kteří už mají plán, jak na tom rýžovat. Já
to ale vidím tak, že vláda je ovlivněna podnikavci, kteří tu
nálepku NP potřebují pro své podnikání a nálepka CHKO až tak
lákající "turisty" putující po NP pouze kvůli tomu, že si koupí
turistickou známku a na mapě si odškrtnou kde byli. No a ty ta
příroda ani moc nezajímá, natož to, že obtěžují místní svojí
přítomností a někteří i chováním!
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist