https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obec-ceperka-chce-zabranit-stavbe-spalovny-odpadu-vyhlasenim-stavebni-uzavery
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obec Čeperka chce zabránit stavbě spalovny odpadu vyhlášením stavební uzávěry

22.9.2023 19:05 | ČEPERKA (ČTK)
Obec Čeperka na Pardubicku chce vyhlásit stavební uzávěru v části svého katastrálního území, a tím zabránit výstavbě spalovny komunálního odpadu. Tu plánuje nedaleká elektrárna Opatovice. Zároveň Čeperka připravuje změnu územního plánu, jež má stavbu znemožnit, a také zcela nový územní plán obce se stejným dopadem. Jejich schvalování je však zdlouhavé a stavební uzávěrou by obec získala čas, řekla ČTK starostka Čeperky Kristina Vosáhlová.
 

"Měli bychom čtyři roky na to, abychom územní plán dotáhli do konce. Už je projednán s dotčenými orgány a čekám na projednání s veřejností," uvedla. Současný územní plán v textové části uvádí, že u elektrárny může být zařízení pro spalování odpadu. Nově chce obec formulaci změnit tak, že v území bude možné spalovat jen odpad vzniklý v areálu elektrárny, ne dovezený.

Stavební uzávěru bude schvalovat zastupitelstvo obce jako veřejnou vyhlášku. Předtím je nutné ji projednat s veřejností a úřady, připomínky a námitky může vznést i elektrárna. Čeperka se uzávěrou i změnou územního plánu snaží naplnit výsledky loňského místního referenda, kdy lidé výstavbu spalovny odmítli.

Zařízení na energetické využívání odpadu (ZEVO), které plánuje opatovická elektrárna, by zpracovávalo 150.000 tun odpadu ročně, což představuje 480 tun za den. Vzniklé teplo by se distribuovalo systémem centrálního zásobování teplem elektrárny, která je dodává do Pardubic, Hradce Králové, Chrudimi a dalších měst a obcí. V záměru se počítá s roční výrobou tepla 615 terrajoulů (TJ), z čehož 17 TJ činí vlastní spotřeba, a s výrobou elektrické energie 78,5 gigawatthodiny (GWh) za rok. Vlastní spotřeba dosahuje 15,7 GWh.

Podle mluvčí elektrárny Hany Počtové by spalovna byla pro elektrárnu doplňkovým zdrojem k zemnímu plynu a biomase, kterými chce postupně nahradit hnědé uhlí. Její výkon by zřejmě pokryl dodávky tepla a elektrické energie domácností krajského města. Výše budoucí investice elektrárny se odhaduje na několik miliard korun. Zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2028.

Lidé ze sousedních Opatovic nad Labem výstavbu spalovny v roce 2006 odmítli v referendu. Elektrárna proto přemístila záměr do jiné části areálu v katastru Čeperky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PK

Pavel Karel

23.9.2023 21:19
Po svém tchánovi Kellnerovi nový král české mafie Křetínský je přeborníkem kapitalizaci alias v likvidaci resp. v ukládání a spalování nebezpečného odpadu. Jeho podnikatelský zájem ke přitom prostý - socializovat náklady a privatizovat zisk. Obcím v jejichž katastru se to děje tak i státu dluží na poplatcích aktuálně více než 10 miliard. Aby se nedostal do tepláků a nebyl po právu vyvlastněn, platí si celou plejádu politiků z aktuálních i bývalých parlamentních stran, aby jeho počínání legalizovali. Naposledy pro odpuštění poplatků hlasovalo od KSČM a SPD, přes tradiční mafiány z ODS a ODSrevival (ANO) po TOP09, KDU či dokonce Piráty. Až vás někdo z těhlech stran bude přesvědčovat o greendealu, zeptejte se ho na tuto kauzu. Žalobu několika senátorů Ústavni soud už bezvýsledně "projednává" 3 roky. Více viz povedený dokument včetně fotodokumentace rozložení hlasování v PSP ČR ( zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3426394-reporteri-ct-caslav-chce-po-statu-miliony-tvrdi-ze-o-ne-prisla-kvuli-skladce ).
Ptáte se, proč o tom nikdo nepíše? No protože Křetínský zároveň vlastní polovinu (nejen) českých masmédií ( zdroj: www.mediaguru.cz/clanky/2021/03/prehled-ceskeho-medialniho-trhu-v-roce-2020/ ). Ptáte se, jaktože se chlapec Křetínský tak skvěle orientuje kde koho a čím podmáznout? No protože je v obklopen výběrem normalizačních bolševických kádrů typu Marián Čalfa, které vyplácí z trafik v dozorčích radách jeho společností ( zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/2867084-v-dozorci-rade-opatovicke-elektrarny-sedi-politici-z-mest-kam-dodava-teplo-problem-v )
Odpovědět
PK

Pavel Karel

23.9.2023 21:40 Reaguje na Pavel Karel
A takhle my si tady žijeme... www.seznamzpravy.cz/clanek/komunisticky-technokrat-ktery-udelal-havla-ted-je-ve-sluzbach-vlivneho-miliardare-82221
Odpovědět
PK

Pavel Karel

23.9.2023 21:42 Reaguje na Pavel Karel
samozřejmě černou práci pro mafióza vykonávají i vlastizrádci, kteří už k bolševikům vstoupit nestihli https://t.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/topolanek-se-vratil-k-praci-ve-firmach-jez-patri-kretinskeho-eph_463019.html
Odpovědět
PK

Pavel Karel

23.9.2023 21:49 Reaguje na Pavel Karel
Vlastníci masmédií 2023 www.mediaguru.cz/clanky/2023/03/aktualizovana-mapa-vlastniku-ceskych-medii-2023/
Odpovědět
PK

Pavel Karel

23.9.2023 22:12 Reaguje na Pavel Karel
„Společnost AVE CZ (mafiáni Křetínský, Tkáč...) neplnila svou zákonnou povinnost platit za ukládání odpadů příslušným obcím, ale i státu. Podle všeho to dělala manipulací se záznamy a výkazy, jak a kolik odpadu bylo přesně na skládky navezeno a dále využito. AVE CZ zde tedy podvodně maximalizovalo své zisky na úkor veřejných rozpočtů a potažmo i životního prostředí a zdraví obyvatel"..."AVE CZ se nyní proti obvinění ohradila, server Aktuálně uvedl, že podle firmy je škoda virtuální, když se žádným způsobem neobohatila. Stížnost podala k Nejvyššímu státnímu zastupitelství, úřad vedený Igorem Střížem jí však nevyhověl....
www.transparency.cz/ave-cz-nejvetsi-odpadovou-firmu-ceska-stihaji-kriminaliste-na-podnet-transparency/
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist