Obránci zvířat nesouhlasí s úpravu podmínek pro halal a košer porážky
"Zvířatům se při nich podřízne krk za plného vědomí a potom se nechají zaživa vykrvácet. Jakékoliv změně regulace takové praktiky musí předcházet seriózní odborná a také veřejná debata, při které musí být hlavní prioritou ochrana zvířat," sdělil ČTK Pavel Buršík z organizace Obraz. Obránci kritizují také nedostatečnou odbornou a veřejnou diskusi.
Podle Výborného je ale pro zvíře příznivější, když je rituálně poraženo pod odborným dohledem v Česku, než kdyby bylo živé převáženo stovky kilometrů například do Turecka, kde je potom poraženo stejným způsobem. "I pro našeho chovatele to má větší přínos, protože on to zvíře tady prodá, masný průmysl ho tady zpracuje a maso zvířete rituálně poraženého je exportováno chladicím vozem do toho Turecka, je to určitě jednodušší než vozit živé kusy," řekl už dříve Výborný. "Já chci, aby výdělek zůstal u českých zpracovatelů a chovatelů," doplnil.
Rituální porážky jsou možné už nyní za splnění určitých podmínek, nově ale bude podle pozměňovacího návrhu novely umožněno porážení zvířat bez omráčení za účelem vývozu produktů zvířat do zahraničí nebo za účelem ekonomického zisku provozovatele jatek nebo zemědělce, který zvířata chová. Podle novely bude nově moct porážku provádět i provozovatel, doteď mohly jen církve a náboženské společnosti registrované v ČR.
Podle údajů, které ČTK poskytla veterinární správa, vydala loni povolení k rituální porážce pro 119 ovcí, více než 60 000 kuřat, 135 kachen a 144 kusů skotu. Inspektoři prohlédli loni před a po porážce přes 2,4 milionu velkých jatečných zvířat, což bylo o tři procenta méně ve srovnání s rokem 2022. "Z tohoto počtu bylo prohlédnuto 236 632 kusů dospělého skotu, 7040 telat, 2 190 348 prasat a 8282 ovcí a jehňat," uvedli veterináři. Hrabavé drůbeže prohlédli více než 114 milionů kusů.
Proti porážkám bez omráčení se staví například Federace veterinárních lékařů Evropy, která na svém webu píše, že porážka zvířat bez omráčení vede k vážnému utrpení zvířat a členské státy EU by měly mít možnost uplatňovat přísnější pravidla. Obránci zvířat se také obávají toho, že se podmínky pro halal porážky v Česku nastaví špatně a doplatí na to zvířata.
Novelu veterinární zákona, která mimo jiné zavádí povinné kamery na jatkách, projednali poslanci ve druhém čtení 18. září. V návrhu se počítá s tím, že o rituální porážku by musel chovatel požádat krajskou veterinární správu. Žádost musí obsahovat souhlas provozovatele jatek, popis náboženského obřadu a způsobu provedení porážky zvířete potvrzený církví nebo náboženskou společností. Rozhodnutí o udělení povolení vydá ministerstvo.
Počty rituálně poražených zvířat v ČR
2023 |
1. pololetí 2024 | |
Skot |
144 |
89 |
Ovce |
119 |
27 |
Kuřata |
61.335 |
42.425 |
Kachny |
135 |
265 |
Zdroj: Státní veterinární správa
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Jaroslav Řezáč
20.9.2024 06:56Animoid II
20.9.2024 22:11 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Pokorný
20.9.2024 11:07V muslimských zemích se kluci od 10 let učí podřezávat ovce a kozy. A jak pan Řezáč píše, od těch zvířat není až tak daleko k lidem. Naopak změkčilí Evropané by měli veliký problém, kdyby si maso měli zajistit vlastníma rukama.
Vedle těchto náboženských praktik máme v Evropě i další - a to mrzačení malých dětí opižláváním jejich pindíků i frndiček. Před několika lety soudy v Německu zakázaly "mužskou" obřízku, kterou provozují židé a muslimové. "Mužskou", protože se neprovádí u mužů, ale u malých kluků - u židů 7 den po narození - dokud se děti ještě nejsou schopni ubránit. Kdyby se měli nechal obřezat skutečně až v dospělosti, mnohý - většina(?)- by si to rozmysleli. A to bylo řevu od muslimů i židů. A němečtí zákonodárci se polekali a honem přijali zákon, že obřezávat se může.
A co se týče té "ženské" obřízky, tak to už je skutečně mučení a nezpochybnitelné mrzačení a přip...ní evropští politici s tím nejsou schopni nic udělat.
Jaroslav Řezáč
20.9.2024 11:26 Reaguje na Jaroslav PokornýLukas B.
20.9.2024 12:09 Reaguje na Jaroslav Řezáčříznout co nejblíž pastvině/kurníku a pak vozit maso je mnohem menší trápení, než dobytek harcovat více než týden cestou na přední východ.
Jaroslav Pokorný
20.9.2024 14:31 Reaguje na Lukas B.Ministr argumentuje ziskem pro naše výrobce a vývozce, a že zvířata nebudou trpět při dopravě. Jen to ukazuje jeho zbabělost, a nejen jeho, celé té party politiků, kteří mamon upřednostňují před etikou. Muslimům i židům bychom měli být schopni natvrdo říci, že u nás se týrání zvířat nepřipouští a obdobně nepodporujeme týrání zvířat i jinde a tudíž k nám nebudeme žádné halal a košer maso dovážet. A tak si ho dají jen v zahraničí, tady v klidu mohou košer zeleninu a třeba víno. Muslimové se s křesťany a ateisty ve svých zemích také nemažou.
Ta situace zároveň ukazuje i na fanatiky křesťany, kteří, jak jsem s některými diskutoval, se odvolávají na to, že jako Bůh to nařídil. A nebo náš poslanec a veterinář Bělobrádek mně napsal něco jako - "nu co, však ono to zvíře nakonec taky uhyne."
Já bych po těch náboženských fanaticích, odvolávajíc se na různá božstva požadoval, aby to od nich přinesli písemně, s podpisem, protože ty "svaté knihy", se kterými se ohánějí, zase sepsali lidé, kteří před těmi tisíci lety měli jiné poznatky a jiné životní zkušenosti.
Lukas B.
20.9.2024 14:43 Reaguje na Jaroslav Pokornýjestli někdo píchne prase a nechá jej běhat po dvorku, tak je to nešika a nebude mít prdelačku ani jelítka, a to maso taky nebude stát za moc.