Obyvatelé Hradce Králové loni snížili množství odpadů a více třídili
Produkce odpadu, který skončil na skládce, loni v průměru činila 162 kilogramů na jednoho obyvatele Hradce Králové. Město tak za loňský rok plnilo limit 180 kilogramů na obyvatele a nebylo ohroženo platbou zvýšeného poplatku za ukládání odpadu na skládku.
Zvýšení třídění podle radnice pomohlo zavedení sběru biologicky rozložitelného kuchyňského odpadu z domácností na konci roku 2022. Loni lidé odevzdali téměř 300 tun kuchyňského odpadu, který skončil v bioplynové stanici. U rodinných a bytových domů také loni přibylo dalších asi 900 modrých a žlutých popelnic pro třídění papíru a plastů přímo u domů.
"Od loňského roku je také možné vhazovat do žlutých nádob na plasty a nápojové kartony i nápojové plechovky. Otevírací doba sběrných dvorů byla pro občany rozšířena zhruba o čtvrtinu," uvedla radnice. Skla lidé v Hradci Králové loni vytřídili téměř o 30 tun více, oděvů vytřídili navíc 15 tun. Část odpadu ze sběrných dvorů, zejména čalouněný nábytek, skončila jako alternativní palivo pro cementárny.
Radnice rozšířila i projekt re-use, tedy opětovného využití opotřebených věcí. Loni vznikl nový re-use point v centru města v Kotěrově ulici. Za zboží prodané loni prostřednictvím re-use bazaru získaly Technické služby 400 000 korun na výsadbu stromů a péči o zeleň.
Kvůli růstu nákladů na odpadové hospodářství radnice od letošního 1. ledna zvýšila poplatek za vyvážení popelnic a svoz odpadu o třetinu na 800 korun. Předchozí sazba 600 korun platila od ledna 2000.
Město na odpadový systém z rozpočtu loni doplácelo přibližně 35 milionů korun, tedy asi o deset milionů korun více než před pěti lety. Při zvýšeném poplatku město počítá s tím, že na svoz a likvidaci odpadů bude doplácet přibližně 20 milionů korun ročně. Celkové náklady systému měly za loňský rok činit téměř 100 milionů korun.
reklama