https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obyvatele-litultovic-nesouhlasi-se-zasypanim-byvaleho-lomu-stavebnim-odpadem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obyvatelé Litultovic nesouhlasí se zasypáním bývalého lomu stavebním odpadem

11.7.2024 11:02 | Litultovice (Opavsko) (ČTK)
Obyvatelé Litultovic na Opavsku a dalších pěti obcí nesouhlasí se záměrem společnosti Thorssen zasypat nedaleký bývalý lom skrývkovou zeminou a stavebním odpadem. Obávají se především znečištění podzemní vody, na níž je závislých na 4000 lidí, řekl starosta městyse Jan Birgus (Nezávislí pro Litultovice). Vyjádření společnosti či jejího jednatele Dalibora Kučery ČTK zjišťuje.
 
Lom se jmenuje Mladecko podle sousední obce. Leží ale v katastru Litultovic. Těžilo se v něm do roku 1993. Pak začala jeho dlouholetá revitalizace. "Poslední kámen se tam vytěžil ale až v roce 2018," uvedl Birgus. Současný majitel podle něj chce vytěženou jámu využít jako skládku, zavézt ji hodlá stavebním odpadem a skrývkovou zeminou. Lom by se měl zasypávat 11 let. Pojmout by měl okolo milionu metrů krychlových materiálu. Nyní se zpracovává posouzení vlivu projektu na životní prostředí, takzvaná EIA.

Se záměrem firmy ale obyvatelé Litultovic i dalších pěti obcí nesouhlasí. Uvádějí hned tři okruhy námitek. "Jednak jde o vodu. Lom se už částečně zaplnil podzemní vodou. Stejná zemní voda zásobuje naše tři vrty, které dodávají vodu 4000 obyvatel. Obáváme se, že by odpad mohl kontaminovat vodu. Na vrtech jsme závislí. Je na ně napojený skupinový vodovod pro šest obcí. Pochybujeme, že někdo bude kontrolovat každé auto, které tam odpad přiveze," uvedl starosta.

Dalším důvodem je zvýšený provoz a s tím související hluk a prašnost. "Třetím důvodem je životní prostředí. V lokalitě se už usídlili chránění živočichové. Hnízdí tam například chráněný výr velký," uvedl starosta.

Proti záměru zasypat lom odpadním materiálem ze staveb a skrývkovou zeminou vznikla i petice, kterou už podepsala tisícovka lidí. Podpisové archy jsou nejen v Litultovicích, ale i v dalších pěti obcích, které jsou napojené na sdílený vodovod a využívají vodu z litultovických vrtů. "Nejbližší vrt je 300 metrů od lomu, další okolo dvou kilometrů. Všechny ale po proudu, takže případná kontaminace by zasáhla všechny tři," řekl.

"Zavezení lomu v Mladecku by s velkou pravděpodobností ohrozilo spodní vody, ze kterých čerpáme vodu i pro naši obec. Zvýšená prašnost, hlučnost a nadměrná nákladní doprava by významně snížila kvalitu života občanů přilehlých obcí. Chceme se tomu bránit a podnikneme proti tomuto záměru všechny legitimní kroky," stojí v petici.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

11.7.2024 18:32
Lomy jsou počáteční sukcesní stádium, které je vzácné. A je tedy nesporně škoda zavážet odpadem.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.7.2024 18:32
Lomy jsou počáteční sukcesní stádium, které je vzácné. A je tedy nesporně škoda zavážet odpadem.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

11.7.2024 19:45 Reaguje na Slavomil Vinkler
Naprostá pravda, bohužel takových jam už bylo nesmyslně zavezeno více. Snad tentokrát Litultovice nedovolí podrobnou zhovadilost.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

12.7.2024 08:50
stavební odpad mají recyklovat a skrývkovou zeminu vracet tam kde chybí a ne s tím zasypat již nějak částečně revitalizovaný lom který navíc je určitě i již významný krajinotvorný prvek. já jsem proti zavážce a kšeftu nějaké firmy !!!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.7.2024 09:01
A co tak zavézt odpadem lomy jako Velká Amerika atd.? Takové lomy, jako ten
v Litultovicích má převzít stát a nechat ho přírodě, jako Velkou Ameriku.
Jsem zvědav, jak se k tomu postaví MŽP a zda něco takového povolí. Ono to
je ale od Prahy moc daleko a nikdo z jich o tom ani neví. Mají plnou hlavu nového lunaparku na Křivoklátsku a zabetonování 280ha v D.Lutyni. Nyní už
vidíme, že baterkárna v Líních neustoupila nátlaku občanů, ale vedení NATO mít tam letiště a asi i základnu. Že by se chystal pro D. Lutyni tentýž
scénář, když je investor stále utajen? Ono vojenské plánování se tají do
poslední chvíle stejně, jako v Líních. Proti státnímu zájmu už občané
nesvedou vůbec NIC! I D. Lutyně má být stavbou ve státním zájmu! Čeho?
Odpovědět

Radek Čuda

12.7.2024 12:16
Nejdřív revitalizovat a pak zavézt sutí? Zvláštní postup ...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist