https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obyvatele-nemcic-nad-hanou-budou-v-referendu-hlasovat-o-rozsireni-skladky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obyvatelé Němčic nad Hanou budou v referendu hlasovat o rozšíření skládky

18.3.2024 19:09 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obyvatelé Němčic nad Hanou na Prostějovsku budou v sobotu v místním referendu hlasovat o plánovaném rozšíření skládky komunálního odpadu na pozemcích tohoto města. Podle starosty Němčic nad Hanou Martina Ernsta (Ano Němčicím) by obec díky rozšíření skládky překlenula období mezi ukončením nynějšího odkladiště komunálního odpadu a zprovozněním zařízení na výrobu tuhého alternativního paliva v Přerově. Se záměrem společnosti Recovera ze skupiny Veolia rozšířit skládku ale část obyvatel Němčic nad Hanou nesouhlasí. ČTK dnes informaci získala z oznámení zveřejněném na webu radnice.
 

Němčice nad Hanou mají zhruba 2100 obyvatel, z toho voličů je přibližně 1600. V referendu budou odpovídat na otázku, zda souhlasí s rozšířením stávající skládky odpadů na těleso staré skládky odpadů, která byla už dříve vybudována na pozemcích ve vlastnictví města. Nynější skládka v Němčicích nad Hanou může být v provozu do roku 2025. Obci by podle starosty následně vzrostly náklady na likvidaci komunálního odpadu, jelikož zařízení v Přerově bude zprovozněno až v roce 2029. Komunální odpad produkovaný obyvateli Němčic nad Hanou by do té doby musel být odvážen jinam. Město by navíc přišlo o poplatky ze skládkování, které v posledních třech letech činily 22 milionů korun ročně, takže některé investice by muselo financovat pomocí úvěru.

Pokud se obyvatelé Němčic nad Hanou v sobotním referendu vysloví pro rozšíření skládky, tak obec podle starosty přečká bez finanční újmy problematické období mezi lety 2025 až 2029. Za prodloužení skládkování na svých pozemcích o čtyři roky by Němčice nad Hanou na poplatcích získaly celkem 100 milionů korun. Město chce tyto peníze použít na plánované investice, mezi kterými je například oprava silnic, stavba chodníků, obnova kanalizace či rekonstrukce veřejného osvětlení. Plánované investice mají podle vedení obce hodnotu 200 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

19.3.2024 07:10
Spalování alternativního paliva v normálním zařízení se podobá zapálení odpadu na zahradě. A skládkování je taky nevhodné, produkuje emise a znečišťuje vodu. Měli by vybudovat ZEVO.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist