https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obyvatele-v-ceske-lipe-budou-letos-poprve-od-roku-2010-platit-za-odpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obyvatelé v České Lípě budou letos poprvé od roku 2010 platit za odpad

1.1.2024 11:30 | ČESKÁ LÍPA (ČTK)
Foto | Gary Chan / Unsplash
Obyvatelé České Lípy budou letos poprvé od roku 2010 platit za svoz a likvidaci odpadu. Posledních 14 let měli tuto službu zdarma, město ji hradilo z rozpočtu. Roční poplatek 960 korun na osobu bude splatný na konci května. Osvobozeni jsou od poplatku postižení s průkazem ZTP/P, musí o to ale do konce ledna požádat a nárok doložit, řekla ČTK mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. Do konce ledna se také musí k poplatku přihlásit majitelé chalup.
 

Česká Lípa byla jedním z mála měst, kde lidé za odpad neplatili. "Náklady rostou, my vybereme 30 milionů korun, i tak budeme muset dalších 30 milionů za odpad zaplatit," uvedla starostka Jitka Volfová (ANO). Obyvatelům, kteří mají trvalé bydliště v České Lípě, včetně cizinců, radnice v příštích týdnech rozešle dopisy s unikátním variabilním symbolem, prostřednictvím kterého budou poplatek platit. Osvobozeni jsou od něj lidé v domovech pro postižené a domovech pro seniory, děti v dětských domovech a také lidé, kteří platí za odpad jinde.

O zrušení poplatku za odpad rozhodli zastupitelé České Lípy v listopadu 2009 v souvislosti s takzvaným úsporným balíčkem tehdejšího ministra financí Eduarda Janoty. Ten v období hospodářské recese zvýšil kvůli vyšším příjmům státu vedle daně z přidané hodnoty, spotřební daně z benzinu, nafty, cigaret i alkoholu plošně také daň z nemovitosti, která je příjmem obcí. Na Českolipsku byla tehdy téměř třináctiprocentní nezaměstnanost a město nechtělo obyvatele finančně zatěžovat, proto platbu za odpad zrušilo. Dnes je nezaměstnanost ve městě tříprocentní.

"My jsme tu částku hodně diskutovali a promýšleli jsme, jak k tomu přistoupit.Ta částka se může někomu zdát vysoká, dokonce jsme zaregistrovali, že se lidé domnívají, že to je měsíční částka, ale je to roční poplatek a je to vlastně 80 korun za měsíc. Takže věřím, že to lidé přijmou jako v jiných městech," doplnila Volfová. Město se chce také zaměřit na lepší třídění odpadu, protože podmínky se zpřísňují a pokud Česká Lípa nic nezmění, může za pár let platit za odpad ročně i 120 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist