Oceány byly začátkem dubna nejteplejší v historii měření, říká Brzezina z ČHMÚ
Oteplování oceánů má mnohem větší setrvačnost než atmosféra, protože voda má výrazně vyšší tepelnou kapacitu než vzduch. "Do oceánů se uložilo 90 procent přebytečného tepla zachyceného v důsledku emisí skleníkových plynů, a jelikož jejich koncentrace rostou, roste i teplota oceánů. Zatímco křivka růstu globální teploty zaznamenává výkyvy a teplejší roky střídají chladnější, teplota oceánů roste konstantně," řekl Brzezina ČTK. Rostoucí teplota oceánů je tak jedním z pádných argumentů pro doložení globálního oteplování a klimatické změny. V uplynulých dvou letech sice nebyla globální průměrná teplota vzduchu rekordní, ale i tak byly teploty velmi vysoké a tomu, aby byly ještě vyšší, bránil klimatický jev La Niña, chladnější protějšek jevu El Niño.
Dosud nejteplejší roky byly globálně 2016 a 2020. V obou letech se projevovali jev El Niño. "Říci nyní, že letošní rok bude nejteplejší, samozřejmě nelze. Ale klimatický systém je nyní nastavený tak, že k tomu může dojít. El Niño totiž ještě průměrnou roční teplotu dokáže zvýšit o 0,1 až 0,2 stupně," řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR-CzechGlobe. A vyšší globální teplota a působení jevu El Niño podle něj také zvyšuje riziko extrémních projevů počasí.
Jak bude vypadat počasí v Česku, ovšem usuzovat nelze. "Samozřejmě může být letošní rok velmi teplý, ale variabilita průměrné roční teploty je v naší republice výrazně vyšší než té globální, v níž se naměřené hodnoty více zprůměrují. Dosud nejteplejší byl v Česku rok 2018," řekl Brzezina.
Jevy El Niño a La Niña jsou protikladné klimatické jevy, které se střídají, v mezidobích nemusí působit ani jeden z jevů. Za normálních okolností vanou v Tichém oceánu pasáty západně podél rovníku a odnáší tak teplou vodu z Jižní Ameriky směrem do Asie. Tuto teplou vodu pak nahrazuje studená voda z větších hloubek. El Niño a La Niña tyto běžné podmínky narušují, což významně ovlivňuje počasí na celé Zemi. Nejteplejší rok v konkrétní dekádě je téměř vždy rok s výrazným vlivem jevu El Niño, naopak nejchladnější rok bývá rok s významným projevem La Niña. Změny v rozložení teplých a studených vod mění vzorce tvorby oblačnosti a míry výparu. "V konečném důsledku to znamená, že během jevu El Niño se méně ohřívá voda oceánu a více atmosféra, naopak během výrazného projevu La Niña se více ohřívá oceán a méně atmosféra," vysvětlil Brzezina.
reklama