Ochrana africké přírody si dle primatoložky Goodallové žádá zlepšit životní úroveň místních lidí
"Pokud se nám nepodaří zlepšit životní podmínky lidí, zejména těch, kteří žijí v blízkosti divočiny, tak žádným způsobem není šance zachránit tato místa," uvedla Goodallová, která se léta věnovala studiu chování šimpanzů v přirozeném prostředí těchto tvorů, v národním parku Gombe v Tanzanii.
Goodallová se v současnosti zaměřuje na osvětu o šimpanzech a životním prostředí, často se setkává s mladými lidmi. Její program ohledně udržitelného rozvoje bude realizován i na Slovensku. "Trvalo dlouho, než si lidé začali uvědomovat, jaké škody způsobujeme naší planetě. Hlavním poselstvím programu je, že každý z nás má svou každodenní činností vliv na přírodu. Můžeme si vybrat, jaký dopad způsobíme. Je třeba žít v míru a harmonii s přírodou, které jsme způsobily tak obrovské škody," uvedla primatoložka, podle které se věci začnou měnit k lepšímu v případě, že se ke změně připojí miliony až miliardy lidí.
Od organizátorů slovenského festivalu si dvaaosmdesátiletá Goodallová převzala ocenění, které každoročně dostává osobnost za mimořádné výkony v zájmu trvalo udržitelného rozvoje, za vědecké objevy a další aktivity v oblasti rozvoje lidské společnosti.
Letošní 43. ročník filmového festivalu, který je podle pořadatelů nejstarší akcí svého druhu na světě, nabízí více než sto dokumentárních snímků. Mezi hlavní témata filmové přehlídky a doprovodního programu patří otázka klimatických změn, separování odpadu či zdravé životosprávy. Podobný festival se na podzim uskuteční také v České republice.
reklama