https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochrana-africke-prirody-si-dle-primatolozky-goodallove-zada-zlepsit-zivotni-uroven-mistnich-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochrana africké přírody si dle primatoložky Goodallové žádá zlepšit životní úroveň místních lidí

17.5.2016 09:45 | BRATISLAVA (ČTK)
"Trvalo dlouho, než si lidé začali uvědomovat, jaké škody způsobujeme naší planetě. Hlavním poselstvím programu je, že každý z nás má svou každodenní činností vliv na přírodu. Můžeme si vybrat, jaký dopad způsobíme. Je třeba žít v míru a harmonii s přírodou, které jsme způsobily tak obrovské škody," uvedla primatoložka
"Trvalo dlouho, než si lidé začali uvědomovat, jaké škody způsobujeme naší planetě. Hlavním poselstvím programu je, že každý z nás má svou každodenní činností vliv na přírodu. Můžeme si vybrat, jaký dopad způsobíme. Je třeba žít v míru a harmonii s přírodou, které jsme způsobily tak obrovské škody," uvedla primatoložka
Licence | Volné dílo (public domain)
Pro zachování divoké africké přírody, která je přirozeným místem života šimpanzů, je nezbytné zvýšit životní úroveň obyvatel v okolí výskytu těchto zvířat, řekla v Bratislavě britská primatoložka Jane Goodallová, která je hlavním hostem mezinárodního filmového festivalu o trvale udržitelném rozvoji Ekotopfilm-Envirofilm. Pětidenní festival potrvá ve slovenské metropoli a v Banské Bystrici do pátku.
 

"Pokud se nám nepodaří zlepšit životní podmínky lidí, zejména těch, kteří žijí v blízkosti divočiny, tak žádným způsobem není šance zachránit tato místa," uvedla Goodallová, která se léta věnovala studiu chování šimpanzů v přirozeném prostředí těchto tvorů, v národním parku Gombe v Tanzanii.

Goodallová se v současnosti zaměřuje na osvětu o šimpanzech a životním prostředí, často se setkává s mladými lidmi. Její program ohledně udržitelného rozvoje bude realizován i na Slovensku. "Trvalo dlouho, než si lidé začali uvědomovat, jaké škody způsobujeme naší planetě. Hlavním poselstvím programu je, že každý z nás má svou každodenní činností vliv na přírodu. Můžeme si vybrat, jaký dopad způsobíme. Je třeba žít v míru a harmonii s přírodou, které jsme způsobily tak obrovské škody," uvedla primatoložka, podle které se věci začnou měnit k lepšímu v případě, že se ke změně připojí miliony až miliardy lidí.

Od organizátorů slovenského festivalu si dvaaosmdesátiletá Goodallová převzala ocenění, které každoročně dostává osobnost za mimořádné výkony v zájmu trvalo udržitelného rozvoje, za vědecké objevy a další aktivity v oblasti rozvoje lidské společnosti.

Letošní 43. ročník filmového festivalu, který je podle pořadatelů nejstarší akcí svého druhu na světě, nabízí více než sto dokumentárních snímků. Mezi hlavní témata filmové přehlídky a doprovodního programu patří otázka klimatických změn, separování odpadu či zdravé životosprávy. Podobný festival se na podzim uskuteční také v České republice.


reklama

Adrian Bobok
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist