https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/od-antarktidy-se-odlomil-novy-nejvetsi-ledovec-na-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Od Antarktidy se odlomil nový největší ledovec na světě Aktualizováno

20.5.2021 09:20 | ANTARKTIDA (ČTK)
Oddělování nových ledovců v této oblasti je poměrně běžné, je součástí přírodních cyklů a nesouvisí s klimatickými změnami, uvedl Ted Scambos, odborník na ledovce z Coloradské univerzity. Ilustrační obrázek
Oddělování nových ledovců v této oblasti je poměrně běžné, je součástí přírodních cyklů a nesouvisí s klimatickými změnami, uvedl Ted Scambos, odborník na ledovce z Coloradské univerzity. Ilustrační obrázek
Foto | Vincent van Zeijst / Wikimedia Commons
Od Antarktidy se odlomil obrovský kus ledu o rozloze Pardubického kraje a vznikl tak největší ledovec na světě, informovala Evropská kosmická agentura (ESA). Vědci ledovec označili jako A-76, ve Weddellově moři ho zachytily satelitní snímky evropské družice Sentinel-1. Obří kus ledu je 170 kilometrů dlouhý a 25 kilometrů široký.
 

Rozloha 4320 kilometrů čtverečních z něj dělá největší ledovec na světě a přebírá dosavadní prvenství od ledovce označovaného A-23A, který má přibližně 3880 kilometrů čtverečních. Nový velikán se odloupl od šelfového ledovce pojmenovaném po polární průzkumnici Edith Ronneové. Názvy ledovců vznikají podle oblasti, kde byly poprvé zaznamenány, číslo určuje jejich pořadí. Pokud se rozlomí, přidávají se další písmena na konec názvu.

Oddělování nových ledovců v této oblasti je poměrně běžné, je součástí přírodních cyklů a nesouvisí s klimatickými změnami, uvedl Ted Scambos, odborník na ledovce z Coloradské univerzity. Ledovec A-76 se nejspíš brzy rozpadne na dva až tři kusy, píše Reuters.

Nový ledový útvar jako první zpozorovali britští vědci, jejich objev pak potvrdili američtí kolegové po prozkoumání snímků z mise Sentinel-1, která se skládá ze dvou satelitů obíhajících okolo Země a je součástí evropské pozorovatelské mise Copernicus. Sentinel umožňuje celoroční sledování vzdálených oblastí, jako je Antarktida, bez ohledu na počasí nebo světlo a tmu.

Největší zaznamenaný ledovec se odtrhl v březnu 2000 od Rossova šelfového ledovce. Jeho rozloha byla 11.000 kilometrů čtverečních, délka 295 kilometrů a na šířku měl 37 kilometrů. Obří kra se v následujících letech rozpadla na několik menších částí a většina z nich do roku 2018 roztála. Do té doby byl největším ledovec, který se v roce 1998 odtrhl od Filchnerova–Ronneové šelfového ledovce. Jeho rozloha byla 6900 kilometrů čtverečních.

Další obří kra se odtrhla od antarktického ledovce Larsen ve Weddellově moři na západě Antarktidy v červenci 2017. Její rozloha byla 5800 kilometrů čtverečních. Délka tohoto ledovce byla 175 kilometrů a šířka 50 kilometrů. I tato obří kra se postupně rozpadla na několik menších částí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist