https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-hledaji-zpusob-jak-zlikvidovat-horlavy-styren-na-skladce-u-litvinova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci hledají způsob, jak zlikvidovat hořlavý styren na skládce u Litvínova

26.9.2023 00:57 | LITVÍNOV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Odborníci hledají způsob, jak zcela zlikvidovat nebezpečné styrenové smoly uložené na skládce Celio u Litvínova na Mostecku. Hořlavá látka v různém skupenství je asi ve 12 000 sudech, každý má objem 200 litrů. Sudy nelze jednoduše naložit a odvézt do spalovny, proto Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) počítá s dočasným uložením v jakémsi sarkofágu. Skládku Celio, které ČIŽP omezila nakládání s nebezpečnými odpady, inspektoři stále sledují. Litvínovským zastupitelům to řekl ředitel inspekce Petr Bejček.
 

Inspekce diskutuje se společnostmi, které by byly schopny odpad zpracovávat. Město Litvínov už dříve vyjádřilo nesouhlas s tím, aby styren na skládce zůstal natrvalo. "Rýsuje se rozumné řešení, které by znamenalo, že by styrenové smoly v horizontu několika let byly odvezeny a zlikvidovány," uvedla starostka Kamila Bláhová (ANO).

Nikdo podle Bejčka neví, kolik přesně sudů na skládce je a v jakém jsou stavu. Nejjednodušší na zpracování jsou tekuté smoly, které lze přelít do soudku a spálit ve spalovně. Některé jsou zcela zpolymerované a nejproblematičtější jsou smoly ztuhlé jen zčásti. "Nikomu se nepodařilo vymyslet, jak toto zpracovat, dostat ze sudů," uvedl Bejček. Přechodným řešením je uložení ve speciálním sarkofágu, inspekce podle ředitele počítá s úplným odstraněním sudů, až se vymyslí řešení, jak naložit s polotuhými látkami.

Situaci na skládce inspektoři sledují. Stavba sarkofágu přináší podle Bejčka rychlé řešení. Zastupitel Petr Globočník (Litvínov DO TOHO!) ocenil práci inspekce. "Občané si tu vytrpěli dost, co se týká ekologické zátěže. Je dobré, že na skládku bude někdo stále dohlížet," řekl. Upozornil na to, že v blízkosti skládky, kde opakovaně hořelo, je rekreační zóna kolem jezera Most.

V souvislosti s uložením hořlavého styrenu na Celiu stíhá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) devět lidí a dvě právnické osoby. Sudy objevili na skládce na Mostecku inspektoři v létě roku 2021.

Styreny se na Celio dostaly z prostoru Kaučuku Kralupy z Nelahozevsi. Ministerstvo financí na likvidaci styrenu vypsalo zakázku, kterou získala firma Aquatest. Nabídla tehdy nejnižší cenu, zavázala se, že odpad odborně a ekologicky zlikviduje. Sudy však podle zjištění úřadů skončily na skládce, aniž se upravovaly a evidovaly. Stíhání v této souvislosti vyšetřovatelé vedou pro trestné činy obecného ohrožení, podvodu, poškození a ohrožení životního prostředí a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jarka O.

26.9.2023 13:08
Pane jo. Ten (poly)styren může být i explozivní, co s ním. Možná zpět do fabriky, v chladu nějak otevřít sudy, rozpustit a vypustit?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist