https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-potvrdili-vliv-znecisteni-ovzdusi-z-dopravy-na-rozvoj-alzheimerovy-choroby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci potvrdili vliv znečištění ovzduší z dopravy na rozvoj Alzheimerovy choroby

30.5.2021 07:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Udělejte něco pro své zdraví. Dýchejte čistý vzduch. Ilustrační snímek.
Udělejte něco pro své zdraví. Dýchejte čistý vzduch. Ilustrační snímek.
Nová studie provedená na University of California potvrzuje, že dlouhodobé vystavení vzduchu znečištěnému automobilovou dopravou má vliv na dřívější a rychlejší propuknutí Alzheimerovy choroby. Zjištění tak potvrzuje předchozí domněnky o existenci tohoto spojení. O studii v Environmental Health Perspectives informuje University of California.
 

Alzheimerova choroba je nejčastější příčina stařecké demence a šestá nejčastější příčina úmrtí v USA. Jen v USA jí momentálně trpí více než 5 milionů lidí. Očekává se, že do roku 2050 se toto číslo v návaznosti na stárnoucí populaci ztrojnásobí. Stejně tak i náklady na léčbu, které se nyní pohybují kolem 305 miliard dolarů.

Studie vychází z experimentu provedeného na krysách, které byly po dobu 14 měsíců vystaveny ovzduší znečištěnému automobilovou dopravou. Krysy různého stáří a pohlaví byly umístěny ve speciálním teráriu v blízkosti frekventovaného tunelu. Některé krysy měly genetické predispozice pro rozvoj Alzheimerovy choroby – totožné jako se vyskytují u lidí. Jiné krysy tyto predispozice neměly. Vědci se tak snažili co nejvíce napodobit podmínky, které denně na celém světě prožívá mnoho lidí.

„Na rozdíl od lidských pacientů nám u krys výsledky nezkreslovaly faktory, jako jsou socioekonomický vliv, stravování a podobně. Mohli jsme tak sledovat pouze přímý vliv ovzduší znečištěného dopravou na mozek,“ komentuje vedoucí studie, toxikoložka Pamela Lein.

Studie potvrdila, že ovzduší znečištěné dopravou u krys opravdu urychluje rozvoj Alzheimerovy choroby. „Překvapivé ale je, že se tak dělo nejen u těch krys, které měly k rozvoji této choroby genetické predispozice, ale i u krys, které tyto predispozice neměly. To je důležité, protože intenzivní doprava způsobuje znečištění ovzduší všude na světě. A stejně tak všude na světě rychle narůstá množství lidí, kteří touto chorobou trpí,“ dodává Lein.

V tuto chvíli vědci nedokážou přesně specifikovat, jaká složka v koktejlu znečištěného ovzduší je pro rozvoj nemoci klíčová. „Ve hře jsou samozřejmě výfukové plyny, prachové částice, částice z opotřebovaných pneumatik, vibrace a hluk. Také je ale možné, že za rozvojem nemoci může být kombinace těchto příčin,“ uzavírá Pamela Lein.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

30.5.2021 10:04
A jaký vliv na lidi mají zplodiny z letadel ? Když pomineme jejich vliv na počasí.
Odpovědět
ig

30.5.2021 15:40 Reaguje na smějící se bestie
O chemtrails toho přeci již bylo napsáno mnoho...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.5.2021 10:10
A jaký vliv na lidi mají zplodiny z letadel ? Když pomineme jejich vliv na počasí.
Odpovědět
ig

30.5.2021 15:41
A co vliv jiných zdrojů znečištění, třeba lokálních topenišť na dřevo? Jak to tak vypadá, za pár let budou jakákoliv jiná zakázána.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

30.5.2021 21:07 Reaguje na
Nebudete topit, vezmete si teplé prádlo.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

31.5.2021 06:00
Je zvláštní, že ve vyspělých zemích nemocných přibývá poté, co se přestal používat olovnatý benzín a začalo se s řízenými katalyzátory a filtry pevných částic.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist