Odborníci potvrdili vliv znečištění ovzduší z dopravy na rozvoj Alzheimerovy choroby
Alzheimerova choroba je nejčastější příčina stařecké demence a šestá nejčastější příčina úmrtí v USA. Jen v USA jí momentálně trpí více než 5 milionů lidí. Očekává se, že do roku 2050 se toto číslo v návaznosti na stárnoucí populaci ztrojnásobí. Stejně tak i náklady na léčbu, které se nyní pohybují kolem 305 miliard dolarů.
Studie vychází z experimentu provedeného na krysách, které byly po dobu 14 měsíců vystaveny ovzduší znečištěnému automobilovou dopravou. Krysy různého stáří a pohlaví byly umístěny ve speciálním teráriu v blízkosti frekventovaného tunelu. Některé krysy měly genetické predispozice pro rozvoj Alzheimerovy choroby – totožné jako se vyskytují u lidí. Jiné krysy tyto predispozice neměly. Vědci se tak snažili co nejvíce napodobit podmínky, které denně na celém světě prožívá mnoho lidí.
„Na rozdíl od lidských pacientů nám u krys výsledky nezkreslovaly faktory, jako jsou socioekonomický vliv, stravování a podobně. Mohli jsme tak sledovat pouze přímý vliv ovzduší znečištěného dopravou na mozek,“ komentuje vedoucí studie, toxikoložka Pamela Lein.
Studie potvrdila, že ovzduší znečištěné dopravou u krys opravdu urychluje rozvoj Alzheimerovy choroby. „Překvapivé ale je, že se tak dělo nejen u těch krys, které měly k rozvoji této choroby genetické predispozice, ale i u krys, které tyto predispozice neměly. To je důležité, protože intenzivní doprava způsobuje znečištění ovzduší všude na světě. A stejně tak všude na světě rychle narůstá množství lidí, kteří touto chorobou trpí,“ dodává Lein.
V tuto chvíli vědci nedokážou přesně specifikovat, jaká složka v koktejlu znečištěného ovzduší je pro rozvoj nemoci klíčová. „Ve hře jsou samozřejmě výfukové plyny, prachové částice, částice z opotřebovaných pneumatik, vibrace a hluk. Také je ale možné, že za rozvojem nemoci může být kombinace těchto příčin,“ uzavírá Pamela Lein.
reklama