https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-se-kvuli-uhynu-ryb-v-odre-v-polsku-a-nemecku-soustredi-i-na-rasy?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci se kvůli úhynu ryb v Odře v Polsku a Německu soustředí i na řasy

18.8.2022 01:22 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Odborníci objasňující masový úhyn ryb v Odře v Polsku a v Německu se zaměřují i na řasy, které se v řece rozmnožily. Vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu agentuře DPA řekl, že ve vodě byla identifikována mikroskopická řasa Prymnesium parvum, která svou toxicitou zabíjí ryby a způsobuje hospodářské problémy.
 

"Je známo, že tento druh občas způsobuje úhyn ryb," řekl Wolter. Zda je tato řasa důvodem katastrofy na Odře, jasné ale podle něj zatím není. To musejí prokázat rozbory.

Tyto řasy žijí většinou v brakických vodách, kde se sladká voda mísí se slanou. Dařit se jí podle Woltera může i ve slaných vodách. Polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová minulý týden v sobotu řekla, že laboratorní testy odhalily v Odře vysokou salinitu, tedy slanost. Tu potvrdily také aktuální výsledky rozborů v Berlíně a Braniborsku. Wolter uvedl, že řasa potřebuje vysoké hodnoty pH.

Polští hasiči už vylovili na 100 tun uhynulých ryb z Odry a z řeky Ner ve středním Polsku, příčina úhynu ale stále není jasná. Testy dosud nezjistily žádné nadlimitní množství olova ani jiných nebezpečných látek.


reklama

Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist