Odborníci z Brna pomáhají farmářům v Zambii s přípravou na období sucha
Ze zatím posledního výjezdu se vědci vrátili letos na jaře. Na ukázkové farmě se spolu s farmáři věnovali přípravě kukuřičné siláže, zpracování, skladování a hodnocení kvality krmiv. "Soustředili jsme se také na péči o narozená telata. Snažíme se vysvětlovat, že je potřeba, aby se mláďata narodila do období hojnosti, aby nestrádala a krávy měly dostatek mléka. Věnujeme se i hygieně mléka a obecně péči o zvířata," uvedl David Jeník z ústavu chovu a šlechtění zvířat.
Odborníci pravidelně navštěvují především oblasti střední a západní Zambie. "Je to založené na neustálém opakování. Když vše srovnám s rokem 2015, zlepšení rozhodně vidím. Může to někdy vypadat úsměvně, když někomu řeknu, že jsme se posunuli v nádoji třeba o litr mléka. Ale on ten jeden litr může znamenat posun až o 20 nebo 30 procent produkce," vysvětlil Pavel Horký z ústavu výživy zvířat a pícninářství.
V Zambii stráví vědci zpravidla dva týdny, s místními terénními pracovníky ale zůstávají v kontaktu celý rok. "Jsou zaměstnaní v projektu a zodpovídají za to, aby tam všechno fungovalo. Mají přidělenou určitou skupinu farmářů, o které se starají. A s námi v průběhu roku konzultují různé úkoly, které jim dáváme," řekl Jeník.
Vedle toho, že odborníci předávají informace místním, sami se v Zambii inspirují pro své výzkumy. "Máme možnost si v opravdu extrémních podmínkách otestovat pěstování různých pícnin nebo použití krmných doplňků. Vzhledem k fenoménu klimatické změny je to pro nás cenná zkušenost," doplnil Horký.
reklama