Odborníci: Za nižší výnosy obilnin mohou i mrazy a bouřky, nedostatek ale nebude
Ještě větší vliv než snižování osevních ploch má na výsledky žní pokles hektarových výnosů, uvedl Havel. "To je špatná zpráva pro pěstitele, protože výše hektarového výnosu je rozhodující faktor v ekonomice rostlinné produkce," řekl.
Letošní očekávaný pokles výnosů ale nebude znamenat nedostatek surovin, Česko mělo v posledních letech podle Havla spíše problém přebytek produkce vyvézt. "Předpokládaný nižší objem produkce obilovin by také neměl mít významnější vliv na ceny, zejména pekárenské produkce, jen mírně by mohly vzrůst ceny zemědělských surovin - jejich vliv na spotřebitelské ceny je ale marginální a pohybuje se v řádu desetihaléřů podle typu konkrétního výrobku," dodal. Naopak nárůst výnosů máku podle něj představuje dobrou zprávou, ČR je největším vývozcem této komodity v EU, uvedl.
Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha dnes ČTK řekl, že letošní sklizeň bude za poslední roky jedna z nejhorších. "Bohužel se tato čísla neprojevují na vývoji cen na komoditních burzách, které zůstávají stále nízké a nepokrývají výrobní náklady. Jinými slovy tento výsledek ještě prohloubí současnou ekonomickou krizi v zemědělství," uvedl. Pokud se podle něj ceny na komoditních burzách nezvýší, přijdou letos zemědělci na tržbách asi o dalších šest až sedm miliard korun, dodal.
Zemědělci letos sklidí 6,772 milionu tun základních obilovin, oproti loňsku o 9,5 procenta méně. Předpokládaná úroda řepky činí 962.000 tun, což znamená meziroční pokles o víc než čtvrtinu a bude zřejmě nejnižší od roku 2006. Naopak úroda máku 27.000 tun bude ve srovnání s minulým rokem o polovinu vyšší, informoval dnes ČSÚ.
Zemědělci nyní obdělávají nejmenší osevní plochu od počátku sledování před více než 100 lety. Oproti loňsku poklesla osevní plocha základních obilovin o 2,7 procenta na 1,215 milionu hektarů. Odhadovaný hektarový výnos 5,58 tuny je podle ČSÚ meziročně o 6,9 procenta nižší.
reklama