https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odevzdavani-odpadu-budou-v-unhosti-sledovat-chytre-technologie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odevzdávání odpadu budou v Unhošti sledovat chytré technologie

17.3.2021 12:01 | UNHOŠŤ (ČTK)
V Unhošti už několik let funguje svoz komunálního odpadu, u kterého si lidé mohu zvolit jeho frekvenci a velikost nádoby. Když více vytřídí, stačí jim menší popelnice a méně častý svoz. Podle starostky má systém efekt průběžně a letos je výrazný. Ilustrační foto
V Unhošti už několik let funguje svoz komunálního odpadu, u kterého si lidé mohu zvolit jeho frekvenci a velikost nádoby. Když více vytřídí, stačí jim menší popelnice a méně častý svoz. Podle starostky má systém efekt průběžně a letos je výrazný. Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Unhošť na Kladensku využije při odevzdávání odpadu ve sběrném dvoře takzvané chytré technologie společnosti JRK. Město získá přesný přehled o tom, kolik domácnosti odevzdají odpadu, může tak lépe plánovat hospodaření s odpadem, uvedla starostka Unhošti Iveta Koulová (TOP 09).
 

Obyvatelé města dostali kartičky, které nový systém načte a automaticky propojí se skutečným množstvím a druhem odevzdaného odpadu. Každá kartička má svůj QR kód. "Budeme mít přehled o ukládání odpadu jednotlivých domácností," uvedla starostka Unhošti Iveta Koulová (TOP 09) s tím, že podrobné informace město získá i o objemu jednotlivých druhů odpadu. Součástí systému je mobilní terminál, který ve sběrném dvoře zaznamenává data, a software, který je zpracovává.

Výsledná analýza pak městu například ukáže, kdo dvůr využívá pravidelně a jaký typ odpadu do něj vozí. Radnice pak může zvážit úpravu poplatků. Podle starostky by ale v budoucnu bylo ideální, aby lidé vozili veškerý tříděný odpad právě do sběrného dvora, protože v okolí kontejnerů po městě často vzniká nepořádek a lidé do nich odkládají i nepatřičný materiál. Dvůr má otevřeno od 7:00, a to i v sobotu, aby se zde lidé mohli zastavit třeba při cestě do práce.

V Unhošti už několik let funguje svoz komunálního odpadu, u kterého si lidé mohu zvolit jeho frekvenci a velikost nádoby. Když více vytřídí, stačí jim menší popelnice a méně častý svoz. Podle starostky má systém efekt průběžně a letos je výrazný. Lidé si berou menší popelnice s nižší četností vyvážení, zaplatí tak méně a jsou více motivovaní ke třídění.

Naopak v minulosti, kdy se ve městě platily poplatky rozpočítané na osobu, lidé ke třídění tolik motivovaní nebyli. Město navíc platilo i nastavenou četnost svozů bez ohledu na to, jak lidi třídí, nebo netřídí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

18.3.2021 11:20
No, velmi zajímavé by bylo, vědět kolik "ten špás" digitalizace stála nebo bude stát. Tyto získané informace, které Unhošť získá mohou vést k té skutečnosti, že se hospodaření s odpady přesune do šedé zóny, což zase náklady obce při nakládání s odpady zvýší.
Výsledky takových opatření jsou, zpravidla kontraproduktivní. Každé nastavení nových mantinelů má vedlejší efekty, které mají mnohem větší vliv na systém než zamýšlený záměr. Pokud by to bylo za marginální peníze, tak by to nebylo špatné, ale odhaduji, že ten špás bude stát nejméně (spíše více) 25% současných nákladů na provoz sběrného dvora.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist