https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odpadova-firma-spustila-projekt-zamereny-na-plytvani-potravinami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odpadová firma spustila projekt zaměřený na plýtvání potravinami

27.6.2019 00:09 | BRNO (ČTK)
Brněnská městská společnost SAKO, která má na starosti svoz a likvidaci komunálního odpadu, spustila výzkumný projekt zabývající se plýtváním potravinami. / Ilustrační foto
Brněnská městská společnost SAKO, která má na starosti svoz a likvidaci komunálního odpadu, spustila výzkumný projekt zabývající se plýtváním potravinami. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Brněnská městská společnost SAKO, která má na starosti svoz a likvidaci komunálního odpadu, spustila výzkumný projekt zabývající se plýtváním potravinami. Cílem je zjistit, jaký je ve vybraných lokalitách podíl vyhozených potravin ve směsném komunálním odpadu a jaký vliv bude mít na chování lidí osvěta. V tiskové zprávě to v úterý uvedl mluvčí firmy Martin Drozd.
 

Společnost výzkumný projekt spustila na začátku června ve spolupráci s brněnskou Mendelovou univerzitou a se společností Green Solution. Je rozdělený do tří etap. V první fázi se uskuteční sběr dat a jejich vyhodnocení. Druhá etapa bude aktivnější - výzkumníci zapojí workshopy, přednášky, informační materiály či nálepky na popelnice. Sledovat budou i vliv těchto materiálů na chování lidí. Na závěr pak s odstupem času projekt vyhodnotí, zda efekty působení na lidi přetrvávají i později.

"Plýtvání potravinami si lidé často sami neuvědomují a mnohdy ani netuší, kolik jídla každý měsíc vyhodí mezi odpadky. My chceme zjistit, jestli cílená osvěta může jejich chování výrazněji ovlivnit, a proto je budeme na tento fakt i jeho environmentální i ekonomické dopady různými způsoby upozorňovat. Následně porovnáme, jak se to projeví ve skladbě odpadu," řekl za firmu Filip Leder.

Analýza vzorků odpadu z černých popelnic se uskuteční čtyřikrát ročně a to tak, aby vybrané lokality zahrnovaly jak sídlištní zástavbu, tak vilovou a venkovní. Každý typ zástavby budou výzkumníci monitorovat zvlášť, jelikož se vzhledem k odlišnému stylu života v jednotlivých lokalitách předpokládá i jiné složení odpadu. Současně se budou odděleně sledovat místa, ve kterých se uskuteční cílená informační kampaň, a místa, ve kterých osvěta nebude. Projekt je plánován celkem na tři roky.

SAKO Brno sveze každoročně z Brna přes 80.000 tun odpadu, z toho je asi 70.000 tun směsného odpadu. V Brně má firma rozmístěných asi 55.000 popelnic.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist