Odvrácená tvář zákazu jednorázových plastů
„My pochopitelně lidem nezakazujeme, aby plastová brčka dál používali. Jestli doma nějaké v šuplíku mají, klidně je používat mohou,“ komentoval návrh zákona proti jednorázovým plastům jihoaustralský ministr životního prostředí David Spencer. „Jen se snažíme o to, aby už prostě další brčka nebyla k dostání.“ Principem jím prosazované tzv. restrikce dostupnosti je, že plastová brčka tu bude zakázáno vyrábět, distribuovat, dovážet, prodávat a dodávat.
Takže v horizontu maximálně několika let se jejich rezervoár v domácnostech vyčerpá a postupně vymizí i z odpadu. Toho legálně i nelegálně ukládaného. Ke spokojenosti a prospěchu všech. Tedy, skoro všech.
Tělesně postižených se totiž nikdo v environmentálním zápalu neptal. Nikdo jim nevysvětlil, že své pitíčko teď budou muset vysosat jinak. A nikdo jim nejspíš ani neukáže, jak to mají zvládnout s pomocí rozmblemcaného papírového brčka nebo slámky. Nebo brčka kovového, či ručně vyrobeného dřevěného, které si mohou koupit v obchodu a průběžně ho omývat… protože nemohou. „Ona tady totiž není žádná smysluplná alternativa k plastovým brčkům,“ vysvětluje Romola Hollywoodová, mluvčí Sdružení lidí s postižením (PDA). „Což ale nikdo nedomyslel.“ Ani ona nepopírá, že jednorázové plasty jsou opravdu velký environmentální problém. Ale zrovna u tělesně postižených, v malé frakci z celkové populace, odváděla plastová brčka každý den zatraceně užitečnou práci. Je sice hezké, že ministerstvo pro životní prostředí nezakázalo používání plastových brček, ale těžko si je teď budou někde tělesně postižení shánět a objednávat na internetu. Protože v krámě je legálně nekoupí. Nabízí se pochopitelně nejrůznější výjimky z výjimek, například, že by pro tělesně postižené dál brčka k dostání byla a vyzvedávat by si je mohli třeba v lékárnách.„Ale ani tak se nemůžeme zbavit dojmu, že ten zákaz jednorázových plastů je ve svém důsledku nedotažený," říká“ Hollywoodová. „Zákaz brček se stal emblematickou záležitostí ochrany životního prostředí, ale přitom je tu jistě dost jiných věcí, na které by se vláda mohla soustředit a dosáhnout pozitivního výsledku.“
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (43)
Jan Křížek
30.12.2019 09:05Vzduchovací silikonové hadičky pro akvária se používají i pro aplikaci léků. Nerezové potrubí se dělá i 4mm průměr a dá se i hygienicky převařit. Mohou posloužit i široké makarony.
Vždy je alternativní řešení...
Radomír Dohnal
30.12.2019 09:29 Reaguje na Jan KřížekJan Křížek
1.1.2020 08:58 Reaguje na Radomír DohnalMorfium si také běžně nekoupíte, přesto se běžně k potřebným dostane...
Radim Polášek
30.12.2019 12:28 Reaguje na Jan KřížekMusel byste si ji vypreparovat třeba nějakým rzpouštědlem, a nechat v nataženém stavu, aby ztvrdla. Nebo možná x let nechat zestárnout, aby ztvrdla.
Vidím to tak, že pokud budou takové zákazy platit, brzo se ty zákazy budou muset rozšířit ještě o zákaz upravování jiných materiálů na plastová brčka.
Ono asi nejlepší tam, kde se plastová brčka nedají nahradit,jako plastová brčka používat i nadále plastová brčka.
Vilém N
30.12.2019 09:18Jakub Graňák
31.12.2019 08:13Jakub Graňák
31.12.2019 10:46Je mi vás líto
Karel Zvářal
31.12.2019 11:55 Reaguje na Jakub GraňákSedm procent je vcelku dost, a s takovým výrazivem to naznačuje tendenci k diagnóze, kterou zjistili odborníci i (či zejména) u vrcholových politiků. Mě to neuráží, necítím se být tím, za koho ekology označuje, ale divím se, že to toleruje redakce. Mi smazali úplně banální narážky na konkrétního šaška, který se do mě vytrvale naváží - a tomu to nechají!-)
https://www.flowee.cz/clovek/7352-psychopat-ve-vlade-je-jako-vlk-rozdeli-stado-a-pak-ho-znici-rika-jan-hnizdil?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Jakub Graňák
31.12.2019 12:19 Reaguje na Karel ZvářalJan Šimůnek
31.12.2019 12:24 Reaguje na Jakub GraňákDějiny jsou plné tragédií, spočívajících v tom, že se proti zločinným totalitářům nezačalo postupovat včas a s potřebnou razancí. Konec konců, tohle je podstata jak Mnichova, tak i "vítězného února".
Ne pokaždé je po ruce nějaký Pinochet, který marxisty v Chile včas zastavil a zlikvidoval.
Jakub Graňák
2.1.2020 19:08 Reaguje na Jan ŠimůnekAsi se shodneme na tom, že v případě výše uvedeného článku bylo s vaničkou vylito i dítě, jenže jak z toho odpadového kolotoče ven?
Jan Šimůnek
3.1.2020 10:03 Reaguje na Jakub GraňákJinak "běžný bordel" a životní prostředí jako takové souvisí spolu jen velmi okrajově.
Jakub Graňák
3.1.2020 18:57 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
3.1.2020 10:06 Reaguje na Jakub GraňákJinak "běžný bordel" a životní prostředí jako takové souvisí spolu jen velmi okrajově.
Jan Šimůnek
31.12.2019 12:20 Reaguje na Jakub GraňákA k likvidování "méněcenných" dříve nebo později dojde, pokud nebudou ekologové včas zastaveni. Konec konců, euthanasii důchodců (a jiných "ekonomicky bezcenných" osob) neomarxisté z frankfurtské školy podporují.
Jakub Graňák
31.12.2019 12:44 Reaguje na Jan ŠimůnekCo dodat?
Jan Šimůnek
1.1.2020 13:16 Reaguje na Jakub GraňákAle jsou to zelení, kteří se snaží vnutit společnosti život podle jejich bezcenných kydů. Společnost se jen proti nim brání.
Pokud toto nejste schopen rozlišit, pak nejste schopen chápat rozdíl mezi dobrem a zlem.
Jakub Graňák
2.1.2020 19:12 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
3.1.2020 09:51 Reaguje na Jakub GraňákNebo "dělají bordel" ti, kdo upozorňují na skutečnost, že podíl vyspělých zemí na do přírody vyházených plastech je zanedbatelný, a že podobné zákazy nejsou nic jiného než jakési Potěmkinské vesnice, předstírající, "že se něco dělá", ale s prakticky nulovým pozitivním efektem a se spoustou efektů negativních, protože tvůrci těchto zákazů jsou vzdělanostně a mentálně nekompetentní k tomu, aby takovéto negativní dopady předpověděli?
Lidé jako vy prostě vytvářejí jakousi virtuální realitu, která předstírá boj za životní prostředí, a přitom praktický dopad toho, co prosazují je buď nulový, nebo dokonce záporný, přičemž zcela jistě záporný, a to velice významně, efekt má to, že celou tuhle problematiku totálně zdiskreditují (což se tedy už, bohužel, stalo), a že pak lidé s oprávněnou nedůvěrou přistupují i k těm aktivitám v oblasti ochrany ŽP, které by nějaký pozitivní efekt mohly mít.
Jakub Graňák
3.1.2020 12:17 Reaguje na Jan ŠimůnekJo a neodpověděl jste na mou otázku, ale to se od vás asi nedá čekat
Jan Šimůnek
3.1.2020 12:47 Reaguje na Jakub GraňákTím "bojem proti bordelu" můžete nadělat víc zla, než je ten bordel samotný.
Navíc v naprosté většině případů tento boj chce systémová opatření na úrovni celého státu a boj za ně má (nebo by měl mít) vyšší prioritu než skončení jedné PET láhve nebo jedné krabice od TV v příslušném kontejneru.
Byť ty případy, které popisujete, jsou zcela jistě věrohodné a věřím vám, jak je líčíte, a věřím i tomu, že v takový moment má člověk pocit, že tělesné tresty měly taky něco do sebe.
Jakub Graňák
1.1.2020 10:36 Reaguje naKlima se mění, to nerozporuje nikdo, tak na tom žačněme stavět. Ta rozhádanost a neschpnost hledat kompromis nahrává především těm, kteří z toho nejvíc těží
Jan Šimůnek
1.1.2020 13:20 Reaguje na Jakub GraňákJinak u opozice proti klimatickým lhářům žádnou demagogii nevidím.
Jakub Graňák
2.1.2020 19:29 Reaguje na Jan ŠimůnekProč tedy ti mocipáni tyhle kraviny nezruší? - Protože z toho sami tyjí
Jan Šimůnek
3.1.2020 12:48 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
2.1.2020 18:38 Reaguje naObávám se, že to téma poněkud zplošťujeme, jednorázové plasty jsou prostě na h..no. Daleko efektivnější (možná i srozumitelnější pro veřejnost) by bylo jednorázové plasty dodanit v duchu: Chceš jednorázovou plastovou hovadinu? Tak zaplatíš i její uklizení a recyklaci.
Pro ty, kteří je požívají z důvodu nutnosti, nebo absence náhrady, udělit výjimku. To by šlo, co myslíte? Alespoň pro mě by to dávalo větší smysl
Jan Šimůnek
3.1.2020 12:51 Reaguje na Jakub GraňákNení to náhodou tak, že ty plasty, nejen brčka, končí v té vodě v zemích 3. světa a ti naši ekoblbové se chovají jako ten pán, co ztratil peněženku za rohem, ale tam je tma, a tak ji hledá pod lucernou, kde se líp hledá?
Jakub Graňák
3.1.2020 15:18 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
4.1.2020 13:30 Reaguje na Jakub GraňákJsem toho názoru, že v civilizovaných zemích se těch brček dostane do vody, potažmo do moře minimálně. Proto ten zákaz postrádá jakýkoli smysl. Je to jen prostředek sebeukájení se patologických osobností, které by měly být, místo toho, aby se jejich potřebám přizpůsobovala legislativa, zbaveny svéprávnosti.
Jakub Graňák
4.1.2020 17:04 Reaguje na Jan ŠimůnekJakub Graňák
4.1.2020 17:06 Reaguje na Jakub GraňákJan Šimůnek
5.1.2020 09:44 Reaguje na Jakub GraňákNebo budete muset provést dvojí zdanění identického zboží a máte tu zanedlouho stejný průšvih, jaký byl kolem nafty/LTO.
Socialismus prostě žádný problém nikdy nevyřešil a nevyřeší, jen nadělá zmatky navíc.
Karel Zvářal
2.1.2020 19:54 Reaguje nahttps://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/plasty-v-rybach-ptacich-i-zaludcich-krav-indie-ma-sacky-za-vetsi-hrozbu-nez-atomovku
Karel Zvářal
30.12.2019 10:55Karel Dominik
30.12.2019 10:57Pan Jan Křížek tu v komentářích napsal že alternativ je spousta viz nerezové potrubí nebo špagety pane zkuste tak pít týden nosit to sebou v batohu tu makaronu, jsem na vás zvědaví. Já nejsem proti zákazu jednorázových plastů ale v lékárně pro držitele ZTP by měli zůstat každopádně.
Jinak to může dopadnout tak že míchařům zakážou cévky diabetikům injekce atd jelikož to je taky jednorázoví plast.
Blanka Rybková
30.12.2019 12:48Když mě před lety operovali slepé střevo, měla jsem hrozný problém se napít a slámky v té době běžné nebyly. Pravda, že personál v nemocnici mi asi nabídl tuto hadičku asi 3. den po operaci, ale to je potřeba první dny po operaci, když mi to nabídli, to už jsem mohla sedět a pít. Příště, když někdo v rodině šel na operaci, tak jsem mu balila tuto hadičku novou, ne jetou v akváriu. (Dotyčný se ptal, jestli je již použitá z akvária, byla nová.)