https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/olomouc-poridi-parni-stroj-na-hubeni-plevele-omezi-glyfosat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olomouc pořídí parní stroj na hubení plevele, omezí glyfosát

11.12.2019 00:20 | OLOMOUC (ČTK)
Speciální parní stroj určený k hubení plevele i čištění městského mobiliáře pořídí Technické služby města Olomouce. / Ilustrační foto
Speciální parní stroj určený k hubení plevele i čištění městského mobiliáře pořídí Technické služby města Olomouce. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | M. Pecuch / plzen.eu
Speciální parní stroj určený k hubení plevele i čištění městského mobiliáře pořídí Technické služby města Olomouce. Zařízení bude včetně komunálního vozidla stát zhruba 1,8 milionu korun a do ulic města vyjede příští rok. Díky parnímu stroji se výrazně sníží plocha, na které město plevel likviduje pomocí přípravku s glyfosátem. Zařízení bude možné využít také k šetrnému odstranění graffiti. Novinářům to včera řekl primátor Mirek Žbánek (ANO).
 

Pracovníci technických služeb v Olomouci likvidují plevel na 80 kilometrech městských chodníků, z toho 60 kilometrů letos vyčistili pomocí přípravku s obsahem glyfosátu. Dalších 15 kilometrů zbavili plevele po aplikaci horké vody z parních pleček, které si technické služby najímaly. Zbývajících pět kilometrů chodníků ošetřili pracovníci mechanicky.

Příští rok se podíl chemického hubení plevele díky novému parnímu stroji podle Žbánka sníží na 40 kilometrů, horká voda bude naopak použita na 30 kilometrech a deset kilometrů chodníků lidé vyplejí mechanicky. "Až se vše zaběhne, není vyloučeno, že plevel a graffiti budeme ničit pouze horkou párou," uvedl Žbánek.

Na radnici se před časem obrátila skupina obyvatel Olomouce s výzvou, aby při hubení plevelů nepoužívala herbicidy s glyfosátem. Výzvu podepsalo několik desítek lidí z řad rodičů, sportovců a majitelů psů. Organizátoři výzvy tvrdí, že nikdo uspokojivě nevyvrátil riziko dlouhodobých negativních účinků přípravku RoundUp. Plevel lze podle nich hubit i bez jeho použití. Město si poté nechalo zpracovat analýzu alternativního hubení plevelů, díky kterému se na veřejných plochách ve městě sníží použití herbicidů s glyfosátem.

Glyfosát se používá před zakládáním nových výsadeb dřevin nebo trvalkových záhonů, případně k odstranění plevelů z komunikací a veřejných ploch. Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky, o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Evropská komise na konci roku 2017 prodloužila licenci na používání glyfosátu o pět let.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

11.12.2019 07:36
Ve městech je to možné, samozřejmě náklady budou podstatně vyšší, ale vzhledem k ochraně prostředí se s tím počítá. Jedinou nevýhodou páry je , že nevyhubí vytrvalé plevele, např. pcháče, mléče, turany apod., tudíž ošetření se musí i několikrát opakovat, vždy když tyto plevele obrazí.
Odpovědět
MV

Miloš Vondruška

11.12.2019 10:30
Typycký příklad toho jak jdeme ode zdi ke zdi. Nejdříve se lijí tuny a tuny glyfosátu na naše pole, když ho zemědělci zneužívají k desikaci a kontaminují s ním naše potraviny a nikomu to nevadí. A pak všichni otočíme o 180 stupňů a zakážeme poslednímu zahradníkovi vystříkat pár gramů glyfosátu na plevel při údržbě pár čtverečních metrů parku či sportoviště.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist