https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/olomoucti-vedci-vyvinuli-nove-a-ucinnejsi-ekologicke-hnojivo
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olomoučtí vědci vyvinuli nové a účinnější ekologické hnojivo

6.6.2018 00:37 | OLOMOUC (ČTK)
Olomoučtí vědci vyvinuli nová a velmi účinná ekologická hnojiva, která by měla zemědělcům zajistit vyšší výnosy u obilovin, olejnin i dalších plodin. Obsahují přitom látky, které se dosud v zemědělství nevyužívaly. Přípravky, které vyvinuli vědci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH), jsou výsledkem zhruba desetiletého úsilí.
Olomoučtí vědci vyvinuli nová a velmi účinná ekologická hnojiva, která by měla zemědělcům zajistit vyšší výnosy u obilovin, olejnin i dalších plodin. Obsahují přitom látky, které se dosud v zemědělství nevyužívaly. Přípravky, které vyvinuli vědci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH), jsou výsledkem zhruba desetiletého úsilí.
Olomoučtí vědci vyvinuli nová a velmi účinná ekologická hnojiva, která by měla zemědělcům zajistit vyšší výnosy u obilovin, olejnin i dalších plodin. Obsahují přitom látky, které se dosud v zemědělství nevyužívaly. Přípravky, které vyvinuli vědci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH), jsou výsledkem zhruba desetiletého úsilí. Získaly již registraci jako kombinovaná stimulační hnojiva. Určeny jsou především zemědělským firmám, informovali o tom včera zástupci Univerzity Palackého.
 

Podle vědců po použití nových kombinovaných hnojiv hospodářské rostliny snáze zakoření, lépe čelí nepříznivým klimatickým podmínkám a vytvářejí více odnoží a zrna. "Přípravky nemají v tuzemsku a zřejmě ani ve světě obdoby, neboť jsou v nich použity naše originální látky, které se v zemědělské praxi dosud nevyužívaly," uvedl jeden z autorů Radoslav Koprna z CRH.

Vědci využili pro hnojivo kombinaci makro a mikro prvků, jako jsou například dusík, draslík, fosfor, mangan nebo měď, a rostlinných hormonů, které vyvinuli na základě dlouholetých výzkumů. "Velkou výzvou bylo dostat všechny složky do jednoho přípravku tak, aby vznikla stabilní forma. Bylo to podobné tomu, jako když dáváte dohromady dva lidi, kteří se moc rádi nemají, a musíte je naučit spolupracovat," doplnil Koprna.

Podle zástupců CRH jde o hnojivo Aucyt Start a Primseed. První z nich obsahuje syntetický derivát rostlinných hormonů cytokininů, který podporuje tvorbu silných odnoží, a tím i klasů a zrn u obilnin a větvení u olejnin. "Rostlina se nevyčerpává tím, že vytváří odnože, které nepotřebuje, ale posílíme naopak ty, které zvýší výnos plodiny. Aplikace se provádí na podzim nebo na jaře přímo postřikem na rostliny," uvedl Koprna. Naopak Primseed je určen pro moření osiva širokého spektra plodin, například u jarních či ozimých obilnin, řepky, máku, slunečnice, luskovin a dalších. Rostlina má díky tomu v počáteční fázi vývoje silnější kořenový systém, lépe odnožuje a i ve stresových podmínkách mnohem lépe a rovnoměrněji klíčí a vzchází, dodal vědec z CRH.

Podobné syntetické rostlinné hormony se v hnojivech podle zástupců centra nacházejí zřídkakdy, dosud se užívaly jen u prostředků proti poléhání obilovin. Olomoučtí vědci po nich sáhli proto, že s jejich studiem, vývojem a testováním na polních plodinách mají letité zkušenosti.

CRH je vědecké pracoviště, které sdružuje výzkumné týmy Univerzity Palackého a olomouckých pracovišť Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Na kontě už mají jeho pracovníci řadu úspěchů. Mezi poslední patří například přístroj, který dokáže rychle změřit odolnost rostlin vůči vyšším teplotám.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FV

Franta Vokřahlo

6.6.2018 19:43
Tohle hnojivo sestává z minerálního chemického hnojiva a stimulátorů růstu rostlin a stimulátorů klíčení semen syntetického původu, takže vůbec ekologické není. Nesplňuje předpisy pro ekologické zemědělství ani není registrováno a certifikováno jako ekologické, takže ho tak označovat je poněkud nesprávné. Podobné nadpisy článků jsou značně zavádějící a připomínají reklamu.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist