OMGD zaplatila pokutu 6,5 milionu od ČIŽP, obrátila se ale na soud
"Zaplatili, ale dali to k soudu, takže ještě bojují, protože jim to připadá nespravedlivé," uvedl.
Naopak třetí nejvyšší republikovou sankci, kterou má uhradit také firma působící v Plzeňském kraji, vymáhá celní úřad. Pražské firmě S+S SLUŽBY s.r.o. uložila ČIŽP pokutu 1,9 milionu Kč. Podle inspekce využila nejméně 6000 tun stavebních odpadů na terénní úpravy v obcích Senec a Tymákov na Plzeňsku, přestože jejich složení neodpovídalo limitům stanoveným vyhláškou pro uložení na povrchu terénu. S+S byla podle Geusse poslední v řetězci několika firem, které si předávaly stavební odpad.
Právě za nedovolené nakládání s odpady dává už několik let ČIŽP nejvíc pokut. Podle Geusse roste počet subjektů, které využívají demoliční odpad k nepovoleným úpravám terénu a těchto případů vzhledem k pokračujícím velkým stavbám v republice přibývá. "Jde o velice škodlivý a společensky nebezpečný fenomén," řekl ředitel.
Firma převezme za úplatu odpad od jeho původce, ale problémem je, že chce na jeho likvidaci ušetřit, hlavně za dopravu. "Pokud by se ho zbavila zákonným způsobem, tak má zisk v řádu jednotek procent, ale chce si ho zvýšit na 50 i 80 procent," uvedl Geuss. Podle něj se uskutečňuje vícečetné předávání odpadu z firmy na firmu a inspekce odhalí tu poslední. "Jde o velmi složité dokazování, protože je to často přehrnuto zeminou," uvedl.
ČIZP uložila loni v celé ČR 2887 pokut, meziročně o dvě procenta méně. Celková výše udělených sankcí klesla o 3,7 procenta na 131 milionů korun. Inspekce loni provedla téměř 15.900 kontrol, meziročně o 200 více. V Plzeňském kraji to bylo 1425 kontrol a 302 pokut za 22,3 milionu Kč. "Dodnes je pravomocných 287," dodala ředitelka plzeňské pobočky ČIŽP Petra Horčicová.
reklama