https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opalovaci-kremy-mohou-skodit-morskym-organismum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opalovací krémy mohou škodit mořským organismům

27.8.2014 01:44 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na základě dat o turismu a laboratorních rozborů vody došli vědci k závěru, že oxid titaničitý vymývaný z opalovacích prostředků je z velké části zodpovědný za výrazné zvýšení přítomnosti peroxidu vodíku v pobřežních vodách během letního období
Na základě dat o turismu a laboratorních rozborů vody došli vědci k závěru, že oxid titaničitý vymývaný z opalovacích prostředků je z velké části zodpovědný za výrazné zvýšení přítomnosti peroxidu vodíku v pobřežních vodách během letního období
Slunce, moře, odpočinek na pláži... Naše idylické chvíle dovolené strávené koupáním a bezpečným opalováním, při kterém pokožku chráníme před silnými slunečními paprsky moderními opalovacími krémy, nemusí být podle vědců zdaleka tak příjemné. Alespoň pro nejmenší organismy žijící v moři.
 

Během koupání se totiž opalovací krém chtě nechtě postupně smývá a do vody se uvolňují jeho složky. Některé z nich nebo sloučeniny, které z nich v moři následně vzniknou, mohou být pro nejmenší obyvatele mořských vod toxické. A to má pak vliv i na další mořské živočichy, kteří se jimi živí.

Potenciálně největším problémem jsou podle španělských vědců nanočástice oxidu titaničitého a oxidu zinečnatého, které se v opalovacích krémech běžně vyskytují. Vystavením slunečním paprskům, konkrétně jeho ultrafialovému záření, totiž dávají vzniknout dalším sloučeninám, například peroxidu vodíku. Větší množství této látky může být toxické pro fytoplakton – mikroskopické řasy, kterými se živí malé rybky, krevety, ale i velryby.

Antonio Tovar-Sanchez a David Sánchez-Quiles analyzovali vzorky vody z pláže Palmira na ostrově Mallorka. Tu navštíví asi 10 000 turistů ročně. Pro srovnání: celé středomořské pobřeží je každoročně cílem pro více než 200 milionů návštěvníků.

Na základě dat o turismu a laboratorních rozborů vody došli vědci k závěru, že oxid titaničitý vymývaný z opalovacích prostředků je z velké části zodpovědný za výrazné zvýšení přítomnosti peroxidu vodíku v pobřežních vodách během letního období. Svoji studii zveřejnili v časopise Environmental Science & Technology.reklama

 
Další informace |
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2014-08/acs-spp082014.php

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VP

Václav Příhoda

30.11.2022 22:09
Aha, tak toto je zajímavé. To by mě nikdy nenapadlo. No, já třeba přes léto skoro vůbec žádný opalovák nepoužívám. Zatím jsem ho nikdy nepotřeboval. Žena se ale bez něj vůbec neobejde. Ta dokonce používá i nějaký krém po opalování - https://zivotavyziva.cz/krem-po-opalovani/ Nevím no, já to vidím spíš jako zbytečnost.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist