Opavské chráněné dílny likvidují velké množství zatopeného elektroodpadu
"Objem práce u nás narostl o téměř sto procent a ekologická likvidace zničených spotřebičů bude trvat dlouhé měsíce," uvedl Schaffartzik. Podle něj to chráněným dílnám, které zaměstnávají téměř výhradně handicapované, způsobuje kapacitní problémy, ale také situace ohrožující zdraví. Zatopené přístroje totiž mohou nést nebezpečné infekce.
"Na náklady Charity Opava se proto někteří pracovníci nechali naočkovat proti žloutence, zajistili jsme větší množství desinfekce a používáme také vinylové rukavice. Zaměstnanci dostali montérky navíc, aby je mohli častěji měnit a prát," řekl.
V Opavě se ale nezpracovává veškerý elektroodpad. Ledničky a mražáky likvidují specializované firmy, které z nich dokážou odčerpat chladicí plyny, a třeba varné konvice míří do firem, které mají drtiče. V jejich případech se ekologická likvidace nevyplatí. "U nás zůstávají pračky, myčky, sporáky či mikrovlnné trouby. Naši zaměstnanci je rozeberou na jednotlivé součástky. Například z takové pračky vznikne 35 hromádek různých materiálů," uvedl vedoucí dílen.
Podle něj se daří recyklovat 95 procent váhy přivezeného odpadu. "Většina se prodá jako recyklovaný materiál k dalšímu využití, jiné se využijí energeticky. Na skládce díky tomu skončí pouze mizivá část z ekologicky zlikvidovaných přístrojů," dodal.
V opavských chráněných dílnách pracuje okolo 200 lidí s různými handicapy, například s problémy po operaci páteře. Čtvrtina z nich je v provoze, který likviduje spotřebiče.
reklama